Туск назвав нову дату переговорів з Україною. До цього Зеленський пропонував урядову зустріч на заблокованому поляками кордоні

Зустріч на кордоні канцелярія Туска вважає небезпечною
Фото: РА

Переговори представників урядів Польщі й України відбудуться у Варшаві 28 березня. Про це прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив на пресконференції 22 лютого, повідомляє "Польське радіо".

За його словами, Варшава має намір захищати інтереси польських фермерів і виробників сільськогосподарської продукції. Він нагадав, що Польща була на боці України з перших днів війни й навіть до цього і підтримувала Україну всіма доступними засобами.

Туск закликав розділити у внутрішніх і міжнародних дебатах "беззастережну підтримку України" й захист польських фермерів і польського ринку від негативних наслідків лібералізації торгівлі з нею.

21 лютого президент України Володимир Зеленський запропонував польському уряду зустрітися з українською делегацією на кордоні й обговорити ситуацію. Він сказав, що готовий особисто приїхати на зустріч.

Секретар канцелярії польського президента Анджей Дера в ефірі TVN24 у відповідь поінформував, що Дуда підтримує пропозицію Зеленського про діалог щодо ситуації з протестами польських фермерів, але заявив, що зустріч на кордоні "не найбезпечніша" і краще було б зустрітися у польських містах Варшава, Люблін чи Жешув.

Контекст:

Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" й "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів чи квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблокували.

У наступні тижні польські аграрії заблокували рух на шести пунктах пропуску: "Шегині – Медика", "Ягодин – Дорогуськ", "Угринів – Долгобичув", "Устилуг – Зосин", "Рава-Руська – Гребенне" і "Краковець – Корчова". 20 лютого блокування пунктів пропуску посилили, на більшості з них протестувальники заблокували рух усього транспорту. Обіцянки пропускати гуманітарні вантажі протестувальники також порушують, повідомила Державна митна служба України.