У НАБУ заявили, що контакти агента Шевченка з фігурантами справи "Укрборонпрому" були санкціонованими і відбувалися в межах розслідування іншого провадження
Згода позаштатного агента НАБУ Євгена Шевченка познайомити фігуранта справи про розкрадання в оборонці Андрія Рогозу з кимось із детективів була частиною оперативної розробки в межах провадження про заволодіння коштами "Укрзалізниці", про це йдеться в заяві прес-служби антикорупційного бюро.
Позаштатний агент Національного антикорупційного бюро Євген Шевченко брав участь у проведенні негласних слідчих дій у справах про заволодіння газом та коштами "Укрзалізниці", його спілкування з директором компанії "Оптимумспецдеталь" Андрієм Рогозою було санкціоновано керівництвом бюро. Про це йдеться в повідомленні прес-служби НАБУ від 17 березня.
У бюро підтвердили, що Рогоза звертався до Шевченка по допомогу в налагодженні контактів із детективами НАБУ, "налаштованими на конструктив". Ці розмови зафіксовано в переписці, оприлюдненій журналістами Bihus.info.
Цьому передувала згода Шевченка взяти участь в оперативній розробці колишнього першого заступника начальника філії "Центр забезпечення виробництва ПАТ "Укрзалізниця" (в матеріалах слідства фігурує як Едік), який також був помічником народного депутата Ярослава Дубневича, голови комітету Ради з питань транспорту. Едіка і нардепа підозрювали у створенні корупційної схеми, яку з 2016 року розслідувало НАБУ, стверджують у прес-службі.
Рогоза був спільним знайомим Едіка і Шевченка, який організував їхню зустріч, розповіли в бюро.
"Рогоза та Едік уважали Євгена Шевченка наближеним до керівництва Національного бюро і гадали, що він зможе вплинути на ухвалення рішень. Саме таку легенду в інтересах слідства для отримання фактів протиправної діяльності підтримували Євген і детективи НАБУ", – ідеться в повідомленні.
Під час спілкування Рогоза повідомив агенту, що його компанію "Оптимумспецдеталь" перевіряють детективи НАБУ в межах розслідування іншої кримінальної справи – за фактом заволодіння коштами держпідприємства "Харківський бронетанковий завод".
"Він попросив Євгена Шевченка познайомити його з кимось із детективів, які розслідували згадане провадження, для того, щоб довести інформацію про начебто законний характер діяльності його підприємства і повідомити "реальні" факти протиправної діяльності підприємств ДК "Укроборонпром", із якими він був обізнаний. Для підтримання легенди Шевченка, а також із метою можливого отримання від Рогози відомостей про корупційні прояви в діяльності підприємств держконцерну "Укроборонпром" це й було зроблено", – продовжили в прес-службі.
Незабаром Едік нібито розчарувався в можливостях Шевченка, відмовився від подальших зустрічей із ним і став вимагати від Рогози і співробітника СБУ Діми М. (за матеріалами "Наших грошей" – Дмитро Москаленко), щоб будь-якими шляхами домоглися закриття кримінального провадження про корупцію в "Укрзалізниці". Рогоза, як випливає із перехопленого листування, наполягав, що може сам вирішити виниклі проблеми.
"Скидається на те, що RAN (Рогоза. – "ГОРДОН") під виглядом "передоплати" отримав неправомірну вигоду для себе, повідомивши при цьому Дімі М., що кошти ніби передані представникам НАБУ. Якщо співставити зміст листування між RAN і Дімою М. та між RAN і Євгеном Шевченком, можна легко помітити: отримуючи критику від Діми М. про те, що "справи не клеються", й вимоги повернути "аванс" та, погоджуючись із такими вимогами, RAN водночас не висуває аналогічних претензій до Євгена. Це свідчить про відсутність фактичної передачі будь-якої неправомірної вигоди для працівників Національного бюро", – наполягають в антикорупційному відомстві.
Зусилля агента Шевченка з викриття учасників корупційної схеми в бюро оцінюють позитивно.
"Інформація, здобута на зустрічах Шевченка з Едіком під час проведення санкціонованих негласних слідчих дій, стала важливим елементом доказової бази для низки кримінальних проваджень НАБУ. Завдяки проведеним слідчим діям, зокрема, вдалося зібрати достатньо матеріалів для повідомлення Едіку про підозру... Його затримано, обрано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 5 млн грн", – ідеться в повідомленні.
У грудні 2018 року глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький передав генеральному прокурору Юрію Луценку подання про зняття недоторканності з Ярослава Дубневича. Документ повернули САП. Прес-секретар Луценка Лариса Сарган заявила, що подання "неповною мірою відповідає вимогам регламенту Верховної Ради".
25 лютого 2019 року програма "Наші гроші з Денисом Бігусом" опублікувала перші дві частини розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. Журналісти стверджують, що учасники групи через фірми-прокладки перепродували заводам "Укроборонпрому" контрабандні запчастини з РФ або деталі, крадені на українських військових складах. Ключовою ланкою схеми була фірма "Оптимумспецдеталь".
У наступній частині розслідування йшлося, що через дії корупціонерів Україна ледь не зірвала підписаний у 2016 році контракт із ремонту літаків Ан-26 для Казахстану.
У заключній частині розслідування програми "Наші гроші", яка вийшла 11 березня, йшлося, що НАБУ за посередництва позаштатного агента Шевченка викреслило фірму "Оптимумспецдеталь" із переліку фіктивних, що дало їй змогу продовжити співпрацю з "Укроборонпромом". За даними журналістів, листи в інтересах "Оптимумспецдеталі" готував детектив НАБУ Дмитро Литвиненко. Їх підписував старший детектив Олег Борисенко. Сам Шевченко заробив кілька сотень тисяч доларів, співпрацюючи з контрабандистами, повідомили в програмі.
7 березня Ситник заявив, що його відомство відкрило два кримінальні провадження на підставі матеріалів розслідування "Наших грошей", а також провело приблизно 20 обшуків, зокрема за місцем проживання сім'ї колишнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковського. За словами Ситника, в розслідуваннях фігурує 10 підприємств, які входять до структури "Укроборонпрому", збитки становлять приблизно 1 млрд грн.
Генеральний прокурор Юрій Луценко стверджував, що матеріали слідства, включно з перепискою з телефона директора компанії "Оптимумспецдеталь", було передано НАБУ ще у 2017 році, але в бюро їм не давали хід.
14 березня НАБУ відсторонило двох співробітників, які фігурували в розслідуванні Bihus.info про корупцію в "Укроборонпромі".