У справі Шаповалова суд і сторона обвинувачення поки що грають на одній стороні – адвокат
Київський апеляційний суд 16 березня відмовив у задоволенні апеляційної скарги на постанову про тримання під вартою колишнього заступника міністра оборони Вячеслава Шаповалова. Про це пише 17 березня видання Telegraf. Шаповалов брав участь у засіданні онлайн. Його адвокат, старший партнер адвокатського об'єднання Lawyers Alliance Сергій Мітюрін заявив журналістам, що сторона обвинувачення не встановила і не довела мотиву його підзахисного "перешкоджати ЗСУ", як і не довела його провини.
Він додав, що сума застави для Шаповалова – 402 млн грн – неадекватна, оскільки самі слідчі надали суду довідку про те, що його доходи за чотири роки становили 1,5 млн грн.
"Обвинувачення вважає, що 1,2 млн грн недоведеної гіпотетичної шкоди – це дуже багато, а 500 млн – саме таку заставу воно вимагало спочатку – дрібниця для людини, яка не має співставних доходів", – сказав адвокат суддям.
Мітюрін заявив, що сторона обвинувачення в суді просто назвала всі ризики, які прописано в законодавстві і які теоретично можуть виникнути, якщо Шаповалова помістити під домашній арешт, але не довела, що ці ризики стосуються саме колишнього заступника міністра. Юрист зазначив, що його підзахисний ніколи раніше не був засуджений, а ризик його ймовірного впливу на свідків унеможливлено, оскільки єдиний свідок – голова департаменту державних закупівель Богдан Хмельницький, на свідченнях якого базується обвинувачення, – перебуває у слідчому ізоляторі, йому інкримінують корисливий намір.
Апеляційний суд залишив апеляційну скаргу без задоволення.
"Це рішення – свідчення того, що суд і сторона обвинувачення поки що грають на одній стороні, так виглядає змагальність процесу в Україні. Але ми зробимо все, щоб баланс було відновлено. Цю битву сьогодні ми програли, але перемога у війні буде за нами", – сказав Мітюрін журналістам.
Контекст:
У січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців з Міноборони звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького і заступника міністра Вячеслава Шаповалова.
1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалов дістав підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не укомплектували засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
Адвокат пояснював, що в постанові суду фігурують каски, бронежилети та взуття, закуплені за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що в перші дні після 24 лютого кількість Збройних сил різко зросла в 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'яти компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима та якісною продукцією.
Юрист підкреслив, що в постанові суду немає нічого про те, яку вигоду Шаповалов дістав із цієї ситуації. Мітюрин вказує, що жодного з контрактів, про які йдеться, Шаповалов не підписував. Державний департамент закупівель у складі Міноборони, як він пояснив, є самостійним органом.