У США схвалили законопроєкт про оборонний бюджет на 2025 рік без продовження лендлізу для України – Маркарова
Палата представників США ухвалила законопроєкт про асигнування на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA), у якому немає положення про продовження строку дії закону про лендліз для захисту демократії в Україні. Про це повідомила у Facebook 11 грудня амбасадорка України у США Оксана Маркарова.
Рішення підтримав 281 конгресмен, проти голосувало 140 законодавців (16 республіканців і 124 демократи). Законопроєкт має схвалити Сенат США, на голосування очікують наступного тижня.
Маркарова зазначила, що цьогоріч законопроєкт NDAA, затверджений Сенатом, містив положення щодо продовження строку дії закону про лендліз для захисту демократії в Україні. Однак законопроєкт, затверджений Палатою представників на 2025 рік, не містив такого положення.
"У консолідованому тексті законопроєкту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному і двопалатному законопроєкті Stand with Ukraine Act", – написала Маркарова.
Вона повідомила, що стосовно України документ містить такі основні положення:
- статтею 1303 продовжено дію заборони на використання будь-яких коштів на дії, які б могли призвести до визнання суверенітету країни-агресора Росії над окупованими регіонами України;
- статтею 1534 міністру оборони США доручено опрацювати можливість створення центру передового досвіду із підтримки розроблення й удосконалення систем озброєння на основі штучного інтелекту. Серед функцій такого центру – сприяння співпраці Пентагону з іноземними партнерами, включно з Україною, для визначення найкращих практик, інструкцій, стандартів і контрольних показників;
- статтею 6411 директору національної розвідки, державному секретареві й міністру фінансів доручено подати до комітетів Сенату й Палати представників із питань розвідки, закордонних справ, збройних сил, юридичних питань, фінансових питань та з асигнувань доповідь про фінансування РФ актів міжнародного тероризму. Зазначена доповідь не є секретною, однак може містити секретні додатки.
Контекст:
У Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України у травні 2022 року. Відповідно до цього закону, президент США міг дозволити уряду позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні й іншим країнам Східної Європи, "яких торкнулося вторгнення РФ в Україну", щоб допомогти зміцнити їхню обороноздатність і захистити цивільне населення.
Маркарова заявляла в липні, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки використовує програми безоплатного передавання зброї, а лендліз – це додатковий інструмент, який застосовуватимуть у разі потреби.
2023 року Україна хотіла продовжити ще на рік строк дії закону про американський лендліз для Києва, який спливав 1 жовтня.