Україна й Естонія підписали безпекову угоду, в ній вперше зафіксовано відсоток ВВП на підтримку України
27 червня у Брюсселі президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки й довгострокову підтримку між Україною й Естонією. Про це поінформував Офіс президента України.
Текст угоди вже опубліковано.
"Естонія надасть Україні оборонну допомогу на суму понад €100 млн цього року і продовжуватиме різнобічну підтримку впродовж 10-річного терміну дії документа. Естонський уряд виділятиме щонайменше 0,25% ВВП щороку впродовж 2024–2027 років на військову підтримку нашої країни", – ідеться в повідомленні ОП.
Пресслужба президента України наголосила, що Естонія першою запропонувала фіксацію відсотка ВВП на підтримку України у двосторонніх безпекових угодах.
"У документі закріплені окремі компоненти довгострокової військової допомоги Україні, зокрема щодо типів озброєння, які надає Естонія, а саме: артилерія (гаубиці 122-мм і 155-мм калібру), протитанкові ракетні комплекси, ракети й міни, гвинтівки Carl Gustaf, гранатомети, безпілотні системи й засоби РЕБ. [...] В угоді також закріплені питання співпраці щодо постачання озброєнь і військової техніки, тренувань, діяльності IT-коаліції й інших коаліцій спроможностей, а також поглибленої співпраці у сфері оборонно-промислового комплексу", – пояснили в ОП.
У двосторонньому документі "чітко підтверджена підтримка з боку Естонії майбутнього членства України в ЄС і НАТО", а окремі блоки угоди стосуються посилення санкцій проти країни-агресора Росії, відшкодування збитків, притягнення РФ до відповідальності, допомоги Україні у відновленні й відбудові, протидії гібридним загрозам, співпраці у сферах кібер- та інформаційної безпеки, а також захисту критичної інфраструктури.
Контекст:
У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним союзником, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.
27 червня Україна підписала безпекову угоду з Євросоюзом. До цієї угоди було підписано 17 схожих документів, останній – зі США 13 червня.