Україна надасть Литві гуманітарної допомоги у вигляді колючого дроту. Кулеба пояснив, чому

Колючий дріт Литві потрібен для зміцнення кордону з Білоруссю
Фото: ЕРА
Кабінет Міністрів України на засіданні 28 липня схвалила проєкт указу президента України Володимира Зеленського про надання Литві гуманітарної допомоги.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив у Facebook, що як гуманітарну допомогу буде надано колючий дріт.

"Не пригадую, щоб гуманітарна допомога надавалася у вигляді колючого дроту. Але реальність вимагає саме такої дружньої допомоги", – написав міністр.

Він нагадав про міграційну кризу, пов'язаному з напливом нелегалів, які прямують через Білорусь.

"Масштаб біди такий: з 1 січня до 27 липня на литовсько-білоруському кордоні затримано 2839 нелегальних мігрантів. Це у 35 разів перевищує минулорічний показник. Литва взялася терміново укріплювати кордон, але минулого тижня виявилося, що їй браку колючого дроту. Трохи WhatsApp-дипломатії в неділю з литовським колегою Габріелюсом Ландсбергісом, політична воля президента Зеленського і прем'єра [Дениса] Шмигаля допомогти друзям, оперативність дій Мінстратегпрому, і дріт знайшовся, а рішення уряду швидко ухвалене", – додав Кулеба.

За словами глави МЗС України, зараз обговорюють конкретні обсяги гуманітарної допомоги.

Контекст:

За даними Служби охорони державного кордону Литви станом на 28 липня, на кордоні з Білоруссю цього року литовські прикордонники затримали 3027 мігрантів, переважно з Іраку.

У Литві вважають, що Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, навмисно послабив контроль над кордоном зі свого боку. У міноборони Литви заявляли, що Білорусь інструктує нелегалів на кордоні. Прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте стверджувала, що перевезенням мігрантів займаються легальні білоруські компанії, які спеціалізуються на туристичному бізнесі.

У зв'язку зі збільшеним припливом нелегальних мігрантів уряд Литви 2 липня оголосив надзвичайну ситуацію. 13 липня литовський Сейм офіційно визнав наплив мігрантів із Білорусі гібридною агресією.

Уряд Литви на тлі постійної міграції планує побудувати наметовий табір на 350 осіб для мігрантів і біженців. Також влада Литви оголосила 7 липня про початок будівництва стіни на кордоні з Білоруссю. На проєкт хочуть витратити €42 млн. Литва вирішила розмістити додаткові війська на кордоні, щоб стримати потік нелегальної міграції.

Єврокомісія допоможе Литві подолати міграційну кризу, яка виникла на кордоні з Білоруссю. Про це 2 липня заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Для контролю кордону з Білоруссю ЄС спрямує в Литву прикордонні патрулі й вертольоти.

Через наплив мігрантів Литва запропонує Євросоюзу ввести нові санкції проти Білорусі, заявив 12 липня голова МЗС країни Габріелюс Ландсбергіс. За його словами, "використання мігрантів як зброї проти країн ЄС навіть цинічніше, ніж викрадення літака Ryanair".

Польща 21 липня заявила про спрямування гуманітарної допомоги (намети з обладнанням, електрогенератори, ковдри, розкладайки та інше) Литві у зв'язку зі складною ситуацією через наплив мігрантів через Білорусь. Естонія передає Литві 100 км загороджувального дроту для зміцнення кордону.