Україна підписала з Італією угоду у сфері безпеки
Україна й Італія 24 лютого в Києві підписали двосторонню угоду у сфері безпеки. Про це у Facebook проінформував президент України Володимир Зеленський.
"Наші зустрічі з главою уряду Італії Джорджею Мелоні завжди змістовні. Важливим результатом сьогоднішньої зустрічі стало підписання двосторонньої безпекової угоди. Цей документ закладає міцну основу для тривалого безпекового партнерства між Україною та Італією", – написав Зеленський.
Він розповів, що на зустрічі з прем'єркою Італії також обговорив подальшу підтримку України в контексті головування Італії у G7.
"Дякую Італії за підтримку України, зокрема обороноздатності та відновлення нашої держави, і за продовження надання військової допомоги Україні до кінця 2024 року", – наголосив Зеленський.
Як повідомляє Офіс президента України, підписаний документ закріплює основні компоненти зобов'язань щодо безпеки з боку Італії, зокрема, стосовно довгострокової військової та фінансової допомоги. Документ діє протягом 10 років із дати підписання і передбачає можливість перегляду партнерами у разі вступу України в НАТО до завершення його дії.
"У документі зафіксовано, що Італія продовжить забезпечувати найнагальніші потреби України для зміцнення її можливостей у сфері безпеки... Угода фіксує конкретні обсяги наданої Україні фінансової підтримки та військових пакетів від Італії з початку повномасштабної російської агресії разом із зобов'язанням Італії продовжувати надавати таку допомогу протягом усіх 10 років договору", – зазначили в ОП.
Окремі блоки документа визначають співробітництво в питаннях санкційного тиску на агресора і притягнення РФ до відповідальності.
Окрім того, документ підтверджує підтримку з боку Італії майбутнього членства України в НАТО, зокрема, завдяки підтримці українських реформ та сумісності сил безпеки й оборони України з Альянсом.
Угода також фіксує механізм 24-годинного екстреного реагування в разі повторної воєнної агресії проти України.
Контекст:
У червні 2023 року Зеленський заявив, що у Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку та економічну допомогу, а також накласти економічні й інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив 30 січня 2024 року Зеленський.
Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
12 січня Україна і Великобританія підписали першу угоду про гарантії безпеки. 16 лютого Україна уклала угоди у сфері безпеки з Німеччиною та Францією, 23 лютого – із Данією.