Україна поки не отримувала від Ірану звіту про катастрофу літака МАУ – МЗС

Український літак збили в Ірані 8 січня
Фото: EPA
Українська сторона вже протягом двох місяців слухає обіцянки Ірану передати звіт про причини катастрофи літака компанії "Міжнародні авіалінії України", який збили під Тегераном у січні 2020 року, сказав заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.

Україна поки не отримувала від Ірану технічного звіту про причини катастрофи літака компанії "Міжнародні авіалінії України", який збили під Тегераном у січні 2020 року. Про це в інтерв'ю "BBC Україна" 28 грудня заявив заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.

"BBC Україна" зазначає, що звіт, який готує іранська сторона, мають завершити протягом року від часу авіакатастрофи.

"Українській стороні не надходив проєкт технічного звіту, підготовлений Іраном. Він обіцяє зробити це до кінця цього року. Ми чуємо ці обіцянки вже два місяці", – сказав Єнін.

За його словами, "сталося невелике непорозуміння", коли низка іранських ЗМІ повідомила про передання звіту, хоча насправді ішлося про відеоконференцію, в якій брали участь представники країн і на якій обговорили технічне розслідування авіакатастрофи.

Єнін зазначив, що про будь-які компенсації родичам жертв можна буде говорити лише після з'ясування причин трагедії та притягнення винних до відповідальності.

"На жаль, ми змушені констатувати брак довіри у відносинах наших держав. Ми пропонували Ірану створити спільну слідчу групу. Наполягали на проведенні спільних слідчих дій за участю українських та іранських слідчих і прокурорів. Поки що дані ними обіцянки лишилися на папері", – сказав дипломат.

В Ірані говорили про завершення технічного звіту щодо катастрофи пасажирського літака "Міжнародних авіаліній України" 21 грудня. Документ обіцяли передати Україні того ж дня або 22 грудня, але станом на ранок 23 грудня Україна не отримала фінального звіту про катастрофу літака МАУ під Тегераном.

Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебувало 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану та Канади.

Влада Ірану, яка спершу стверджувала, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.

23 липня Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, засвідчило незаконне втручання у роботу пасажирського лайнера.

23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила низку даних, які дістали із бортового диктофона та реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.

Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що рішення цього питання "триватиме певний час і має різні аспекти з технічного та правового поглядів" а глава Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не має отримати компенсацію від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.

8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій родинам загиблих у катастрофі.