Україна й Ірландія уклали двосторонню безпекову угоду

Прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс прибув у Київ для зустрічі з президентом Володимиром Зеленським
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс підписали угоду про підтримку України та співробітництво між двома країнами. Про це 4 вересня повідомила пресслужба Офісу президента. 

Цьогоріч Ірландія зобов'язалася виділити Україні ще 128 млн на нелетальну військову підтримку й щонайменше 40 млн – на гуманітарну допомогу.

Дублін також надасть системи розмінування та обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів і надалі братиме участь у коаліції з розмінування.

Окрім того, країна вивчить інші потенційні шляхи підтримки в межах коаліцій спроможностей контактної групи з питань оборони, таких як ІТ-коаліція.

Ірландія забезпечить постійну підготовку Збройних сил України через місію ЄС із військової допомоги (EUMAM) в Україні. А ще – допомагатиме Україні на шляху до членства в ЄС, ідеться в повідомленні.

Зазначають, що Дублін сприятиме притягненню Росії до відповідальності, відшкодуванню збитків, завданих агресією, і подальшому посиленню санкційного тиску на державу-агресора. 

Окрім того, Ірландія зобов'язалася докладати дипломатичних зусиль для імплементації формули миру й брати участь у діяльності низки робочих груп. Зокрема, ідеться про роботу міжнародної коаліції за повернення українських дітей. 

Контекст:

У червні 2023 року президент України Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також накласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року.

Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.

Відтоді двосторонні угоди з Україною підписали 25 країн, а також Європейський союз.