Україна і Люксембург підписали безпекову угоду, її зосереджено на політичній і ціннісній взаємодії – Зеленський

Угоду підписали Фріден і Зеленський
Фото: president.gov.ua

10 липня у Вашингтоні, де відбувається саміт НАТО, Україна і Люксембург підписали угоду про гарантії безпеки. Про це повідомив у Telegram президент України Володимир Зеленський.

"У Вашингтоні разом із прем'єр-міністром Люксембургу Люком Фріденом підписали безпекову угоду між нашими державами. Люксембург продовжуватиме надавати військову допомогу Україні й буде надалі підтримувати захист життя наших людей", – написав він.

Президент України зазначив, що підписану угоду "зосереджено на політичній і ціннісній взаємодії" між двома країнами.

"Люксембург підтримує санкції проти Росії, наше подальше зміцнення на європейському та євроатлантичному напрямках – вступ України в ЄС і НАТО, а також допомагатиме захисту й відновленню нашої культурної спадщини. Дякую Люксембургу за вибір на користь справедливості й миру", – заявив Зеленський.

У пресслужбі президента України пояснили, що у 2024 році Люксембург виділив на оборонну допомогу Україні €80 млн й "надаватиме підтримку з такою ж динамікою впродовж усього 10-річного строку дії угоди".

"Люксембург як співлідер ІТ-коаліції спроможностей підтримуватиме Україну щодо навчання у кіберсфері, зокрема надасть у розпорядження нашої держави можливості своїх провідних навчальних закладів. В угоді також ідеться про розширену співпрацю у сфері оборонної промисловості. Люксембург допомагатиме в залученні джерел фінансування й підтримуватиме зусилля України щодо інтеграції оборонної промисловості до стандартів оборони й безпеки НАТО та ЄС. Окремі блоки документа стосуються гуманітарної допомоги й підтримки українських внутрішньо переміщених осіб. Люксембург сприятиме звільненню й поверненню всіх українців, передусім дітей", – ідеться в релізі.

Контекст:

У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним союзником, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.

Загалом Україна уклала вже 22 двосторонні безпекові угоди на виконання положень спільної декларації G7 про підтримку України, зокрема угоду з Євросоюзом.