Українські санкції мають стати прозорими й сумісними із західними – National Interest

На думку авторів статті, є низка інструментів, за допомогою яких можна вирішити проблему непрозорості й корупційності українських санкцій
Фото: depositphotos.com

Зловживання санкційними інструментами в Україні є невирішеною проблемою, яка ставить під загрозу майбутнє відновлення України й ускладнює допомогу в цьому процесі з боку Сполучених Штатів. Про це йдеться у статті в американському виданні The National Interest авторства старшого наукового співробітника Євразійського центру Atlantic Council Аріеля Коена та провідного аналітика й керівника міжнародної програми енергетики, зростання й безпеки Міжнародного податкового та інвестиційного центру Atlantic Council Веслі Александра Гілла.

"Західні держави не довіряють українським санкціям, оскільки докази порушень є секретними й їх не надають на вимогу про взаємність санкцій. Необхідна більша співпраця між українською владою й західними санкційними органами, включно з прозорістю доказів, які має бути розглянуто в українських і міжнародних судах", – ідеться в публікації.

Автори зазначають, що санкції залишаються необхідним інструментом протистояння з Росією, проте санкційний процес в Україні має істотний корупційний складник.

"У непрозорому українському політичному й бізнес-середовищі цей інструмент перетворився на надмірно використовувану й політизовану зброю, якою часто зловживають і яка в деяких випадках не має нічого спільного з Росією, як стверджують українські підприємці, котрі постраждали від санкцій. Брак прозорості та відсутність належної правової процедури призвели до припущень, що український санкційний режим не вільний від корупції й корисливих інтересів", – стверджують експерти.

Видання наводить статистику введення санкцій в Україні, цитуючи керівницю практики міжнародного комерційного й торговельного права в київському офісі Baker McKenzie Ганну Штепу, яка стверджує, що з початку війни до українського санкційного списку додали понад 5715 фізичних осіб і 3153 юридичні особи, багато з яких потрапили під санкції за сприяння обходженню наявних санкцій та інших обмежувальних заходів щодо ведення бізнесу в Росії. За словами Штепи, в Україні було порушено понад 2300 кримінальних справ лише за фактом колаборації з державою-агресором.

На думку авторів статті, є низка інструментів, за допомогою яких можна вирішити проблему непрозорості й корупційності українських санкцій. Наприклад, застосування технології блокчейн для відстежування державних грошей, а також тісніша співпраця.

Водночас у статті зазначають, що президент Володимир Зеленський уже здійснив низку заходів, спрямованих на зниження корупції. Зокрема, висловився за те, щоб прирівняти корупцію під час воєнного стану до державної зради. Проте, на думку американських партнерів, Україна має посилити свої антикорупційні зусилля, зокрема, зробити санкції прозорими й сумісними із західними, пишуть експерти.