В ISW пояснили, для чого Путін поїхав у КНДР

Путін допомагає легітимізувати режим Кім Чен Ина, натомість очікує отримати від КНДР додаткову допомогу
Фото: EPA

Нелегітимний президент країни-агресора РФ Володимир Путін, якого розшукує Міжнародний кримінальний суд, уперше після 2000 року прибув у Північну Корею на знак "жесту доброї волі" стосовно лідера КНДР Кім Чен Ина, щоб допомогти легітимізувати його режим як усередині країни, так і за кордоном. Натомість Путін у майбутньому хоче отримати додаткову допомогу від Північної Кореї. Про це 18 червня в оперативному аналізі написав американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики нагадали, як напередодні візиту Путін опублікував статтю в північнокорейській державній газеті Rodong Sinmun, у якій вихваляв російсько-північнокорейську співпрацю. У матеріалі російський диктатор послався на історію підтримки СРСР Північної Кореї під час і після Корейської війни, а також подякував КНДР за її підтримку Росії під час вторгнення в Україну.

"Навмисне звернення Путіна до відомих пропагандистських наративів про спадщину режиму Кіма, Корейську війну й історичну боротьбу Північної Кореї проти США й Заходу, імовірно, створює умови для виправдання Путіним своїх майбутніх прохань або вимоги до північнокорейського народу на підтримку воєнних зусиль Росії в Україні", – вважають аналітики.

Як зазначили в ISW, під "допомогою" може йтися як про озброєння, так і про робочу силу.

"Наприклад, у звітах 2022 року йшлося про те, що Північна Корея розглядає можливість відправлення північнокорейських робітників в окуповану Росією Україну для допомоги у відбудові", – пояснили аналітики.

Отже, будь-яку майбутню підтримку, яку Північна Корея надасть РФ, розглядатимуть як частину спільної боротьби проти Заходу.

У відповідь на візит Путіна в КНДР деякі західні посадовці попередили про небезпеку посилення співпраці між глобальними авторитарними режимами. Зокрема, генсек НАТО Єнс Столтенберг переконаний, що такі сигнали мають ще більше згуртувати країни НАТО з партнерами в Індо-Тихоокеанському регіоні. 

Радник Білого дому з питань комунікацій у сфері національної безпеки Джон Кірбі також висловив стурбованість поглибленням співпраці між РФ і КНДР.

Контекст:

У січні 2023 року США оприлюднили докази того, що Північна Корея забезпечує зброєю країну-агресора РФ. КНДР це заперечує і звинувачує США в "поширенні чуток".

У листопаді Bloomberg і Associated Press із посиланням на джерела повідомили, що Північна Корея із серпня передала РФ понад 1 млн артилерійських боєприпасів, а також балістичні ракети малої дальності, протитанкові ракети, переносні зенітні ракетні комплекси, гвинтівки, міномети тощо.

РФ уже отримала десятки балістичних ракет і пускових установок від КНДР, 4 січня 2024 року написала The Wall Street Journal із посиланням на неназваних американських посадовців. The Washington Post із посиланням на дані розвідки США зазначила, що РФ почала запускати по Україні балістичні ракети, які передала Північна Корея. Цю інформацію підтвердили в Білому домі.

Північна Корея доправила в Росію вже 1,5 млн артилерійських боєприпасів, повідомив 23 лютого 2024 року заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький.

У лютому начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявив, що Північна Корея є найбільшим постачальником зброї в Росію.

За даними української прокуратури станом на середину березня, Росія вже не менше ніж 50 разів використовувала ракети виробництва Північної Кореї для обстрілів у шести регіонах України.

18 червня Путін уперше за 24 роки прибув у Пхеньян, як писали ЗМІ, для ймовірного підписання договору про стратегічне партнерство між країнами.