У Мінінфраструктури України повідомили про виконання всіх вимог польських перевізників, які планували відновити протест із 1 березня
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України заявило 27 лютого, що виконало свої домовленості, щоб у Польщі в акціях протесту проти українських експортерів не брали участі польські перевізники.
"Міністерство відновлення виконало всі домовленості для попередження блокади з боку польських перевізників, [...] не припиняє діалогу з міністерством інфраструктури Польщі щодо питань блокування кордону, зокрема польськими перевізниками", – ідеться у повідомленні.
Заступник міністра інфраструктури України Сергій Деркач провів телефонну розмову із заступником міністра інфраструктури Польщі Павелом Ганцажем, після чого заявив, що є "сигнали про начебто приєднання до блокади польських фермерів також і перевізників", які зупинили свій протест після домовленостей із мінінфраструктури Польщі.
"Частину із цих домовленостей складали пункти, на які погодилося наше міністерство. Ми дотримали свого слова та виконали все, що обіцяли. Колега запевнив, що роблять усе від них залежне, щоб перевізники не поновили свій протест. Питання, які досі не вирішені, – зона відповідальності міністерства інфраструктури Польщі", – підкреслив Деркач.
В українському відомстві вважають, що ситуація із блокадою поляками кордону з Україною "вже вийшла за всі межі цивілізованого протесту".
"Наразі з польського боку кордону заблокованими залишається більше ніж 2 тис. вантажівок. Зважаючи на складну ситуацію, за підтримки Міністерства відновлення та у співпраці із благодійною організацією Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) та Фонду Говарда Баффета волонтери забезпечують водіїв гарячими обідами", – повідомили в Мінінфраструктури України.
Контекст:
Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" і "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.
Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України.
13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею й Україною. У відповідь 15 лютого почалася акція протесту українських перевізників на кордоні з Польщею на під'їзді до пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ".
18 лютого Державна митна служба України повідомила, що польські фермери повністю заблокували проїзд в Україну через пункт пропуску "Дорогуськ – Ягодин" і, всупереч обіцянкам, не пропускають швидкопсувних, небезпечних і гуманітарних вантажів.
На сайті NSZZ RI Solidarność анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня, блокуватимуть усі прикордонні переходи між Польщею й Україною.
Польські перевізники планують долучитися до акцій протесту 1 березня, повідомив 26 лютого RMF24.