В Україні хочуть створити військову поліцію. Міноборони назвало її головні завдання
В Україні розробляють законопроєкт про військову поліцію, яка має стати військовим формуванням із правоохоронними функціями і входитиме до системи Міноборони. Про це 21 серпня повідомляють у Telegram оборонного відомства України.
На базі парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності функціонує робоча група, завданнями котрої, зокрема, є створення оптимальної моделі майбутньої військової юстиції, частиною якої стане військова поліція.
"Орган буде утворено на основі військової служби правопорядку в ЗСУ. До нього перейдуть окремі повноваження щодо оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування військових злочинів (у зонах бойових дій). Мета – підтримання військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ, Міноборони та Державної спеціальної служби транспорту", – ідеться в повідомленні.
У Міноборони України назвали головні завдання військової поліції, серед них:
- правоохоронна діяльність щодо запобігання, виявлення, припинення воєнних злочинів згідно з нормами Кримінального процесуального кодексу та військових статутів;
- оперативно-розшукова діяльність;
- спеціальна превенція в ЗСУ, ДССТ;
- забезпечення правопорядку, військової дисципліни в ЗСУ, ДССТ;
- захист прав військовослужбовців;
- захист державного майна;
- виконання покарань.
"Передбачається досягнення сумісності військової поліції з відповідними структурами держав – членів НАТО", – наголосили в оборонному відомстві.
Наразі законопроєкт проходить процедуру погодження, резюмували в Міноборони України.
Контекст:
Створити військову поліцію в листопаді 2019 року доручив Міноборони України президент Володимир Зеленський.
У грудні 2022 року Рада ухвалила законопроєкт №8271 про посилення відповідальності за злочини проти військової служби. Він передбачає внесення змін до низки законодавчих актів України, зокрема до Кримінального кодексу й Кодексу про адміністративні правопорушення. Зміни стосуються особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану або в бойовій ситуації.
19 грудня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що "армія тримається на дисципліні", тому він підтримує посилення відповідальності за злочини проти військової служби.
Зеленський підписав закон про посилення відповідальності за злочини проти військової служби 24 січня 2023 року.