ВАКС засудив екссуддю Чауса до 10 років позбавлення волі

Чауса (другий праворуч) викрили на здирництві й отриманні неправомірної вигоди в розмірі $150 тис., зазначили в САП
Фото: suspilne.media
Найвищий антикорупційний суд України призначив покарання у вигляді 10 років позбавлення волі колишньому судді Дніпровського райсуду Києва. Про це 14 червня повідомила пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в Telegram.

Його викрили на здирництві й отриманні неправомірної вигоди в розмірі $150 тис. (понад 3,7 млн грн за курсом Нацбанку України на момент скоєння злочину), зазначили у відомстві.

Суд визнав його винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 4. ст. 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або отримання неправомірної вигоди посадовою особою, поєднане з вимаганням) та засудив до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в судовій гілці влади строком на три роки з конфіскацією майна.

Вирок можна оскаржити протягом 30 днів.

У САП не назвали імені засудженого, але, як повідомило "Суспільне", ідеться про Миколу Чауса.

Контекст:

6 вересня 2016 року Верховна Рада зняла з Чауса недоторканність. У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі говорили того дня, що Чаус утік в окупований Крим. 12 вересня Солом'янський суд санкціонував його затримання, а в листопаді Інтерпол оголосив Чауса в міжнародний розшук.

У березні 2017 року стало відомо, що Чауса затримали в Кишиневі. Він намагався дістати політичний притулок у Молдові.

3 квітня 2021 року Чауса викрали в центрі Кишинева, а 30 липня стало відомо, що екссуддю виявили в селі у Вінницькій області.

Чауса викрали й вивезли з Молдови до України, щоб зібрати компромат на п'ятого президента України Петра Порошенка, а також колишнього начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу. Про це з посиланням на чотири джерела у правоохоронних органах та оточенні президента Володимира Зеленського написала 2 серпня "Українська правда". За інформацією видання, в Офісі президента вважають, що за часів попередників Зеленського у спецслужбі була група, яка займалася прослуховуванням і викраденням людей, саме вона нібито вивозила Чауса 2016 року з України.

Про те, що люди, які викрали в Молдові Чауса, пов'язані з українською розвідкою, ідеться в розслідуванні RISE Moldova і "Слідства.Інфо", опублікованому 5 травня. Викрадення спланували за 19 днів, вистежувала суддю група щонайменше з 10 осіб із 15 березня 2021 року.

4 серпня Вищий антикорупційний суд у закритому режимі обрав Чаусу запобіжний захід і відправив його під цілодобовий домашній арешт. 26 листопада Чаусу продовжили цілодобовий домашній арешт до 24 січня 2022 року, а 12 січня – до 3 лютого.

1 лютого Вищий антикорупційний суд змінив запобіжний захід Чаусу із цілодобового домашнього арешту на заставу в розмірі 717,9 тис. грн.