Верещук: НАТО теж повинен змінюватися
"НАТО теж повинен змінюватися. Ми абсолютно очевидно маємо змінюватися. Коли ми навіть говоримо про діючу стратегію і концепцію НАТО, то навіть зараз було прийнято рішення щодо того, щоб змінити роль і місце Росії. Як ви думаєте, як визначали в НАТО роль і місце Росії до сьогоднішнього дня? "Конструктивний партнер". Із 2010 року й досі в концепції НАТО так і було записано. Нам усім треба змінюватися і думати, як це зробити спільно. Оця залізна завіса, яка може опуститися або вже навіть почала опускатися, має опуститися по східному кордону України. Ось і все. І це наша з вами спільна робота", – зазначила Верещук.
Про план змінити стратегічну концепцію НАТО на саміті Альянсу наступного року повідомив радник президента США Джо Байдена Джейк Салліван.
"Останню стратегічну концепцію було розроблено 2010 року, і, серед іншого, вона називає Росію "конструктивним партнером" і в ній взагалі не йдеться про Китай. Настав час оновити стратегічну концепцію НАТО. І на саміті [14 червня 2021 року] він [Байден] проконсультується щодо цього із союзниками і партнерами", – сказав Салліван 13 червня.
Контекст:
14 червня у Брюсселі відбувся саміт НАТО. Представників України цьогоріч на нього не запрошували.
У підсумковому комюніке саміту країни – члени НАТО прописали підтвердження рішення, ухваленого 2008 року з формулюванням: "Україна стане членом Альянсу із планом дій щодо членства як невід'ємною частиною цього процесу".
Перед самітом генеральний секретар Північноатлантичного союзу Єнс Столтенберг зазначав, що у Брюсселі країни – члени Альянсу "ухвалюватимуть рішення щодо змістової і перспективної стратегій НАТО 2030", щоб протистояти "агресивним діям Росії, загрозам тероризму, кібератак, новим руйнівним технологіям, впливу зміни клімату на безпеку і підйому Китаю".
У комюніке члени НАТО також підтримали територіальну цілісність і суверенітет України, Грузії та Молдови, не визнали незаконної анексії Росією українського Криму. Альянс закликав Росію скасувати занесення США і Чеської Республіки до переліку недружніх країн, відмовитися від нарощування військ біля кордону України і припинити обмежувати судноплавство в частинах Чорного моря.
"Поки Росія не продемонструє дотримання міжнародного права, своїх міжнародних зобов'язань і відповідальності, повернення до "звичайного ведення справ" не може бути", – заявили в НАТО.
Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг підкреслив, що Росія не зможе накласти вето на рішення про вступ України в НАТО.
Президент США Джо Байден також заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи нададуть Україні ПДЧ, він сказав, що "це ще треба буде побачити", і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.