Верещук: Період співіснування держави з олігархами закінчується

Ірина Верещук: Нам потрібна сильна держава. З олігархами це неможливо
Фото: пресслужба Ірини Верещук

Олігархія намагається приватизувати державну владу й у такий спосіб руйнує державу, тому президентський законопроєкт про олігархів необхідно ухвалити, вважає нардепка від "Слуги народу" Ірина Верещук. Про це вона написала 3 червня у своєму Facebook.

"Або влада олігархів, або влада держави. Зрештою, саме так стоїть питання. Період співіснування держави з олігархами закінчується. Нам потрібна сильна держава. З олігархами це неможливо. Багато глибинних проблем нашої країни своїм першоджерелом мають саме олігархічний вплив на державну владу з притаманною тотальною корупцією. Олігархія руйнує державу, бо намагається приватизувати державну владу", – заявила політикиня.

Вона додала, що законопроєкт президента України Володимира Зеленського може бути недосконалим, але починати боротьбу з олігархією необхідно.

"Президент узявся за демонтаж олігархічної системи. Це великий виклик, важкий та невдячний шлях. Але хто знає: можливо, саме для цього 73% українців віддали за нього свої голоси два роки тому, може, це головне, що має зробити президент Зеленський. Напевно, законопроєкт про олігархів не ідеальний. Напевно, він ще може зазнати змін. Хто б що не говорив, це не причина не зробити перший крок", – підсумувала Ірина Верещук.

Контекст:

У 2020 році президент України Володимир Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам треба віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".

15 квітня 2021 року на засіданні РНБО Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".

14 травня секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.

Документ подали на розгляд Верховної Ради 2 червня. Згідно із законопроєктом, "олігарх" відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів, йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновникам треба буде повідомляти про контакти з олігархами, а самим бізнесменам – подавати декларацію в Національне агентство з питань протидії корупції.