Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію

Україна підписала конвенцію у 2011 році, але не ратифікувала. Активісти неодноразово закликали прискорити цей процес
Фото: EPA (архів)
Верховна Рада України на засіданні 20 червня підтримала законопроєкт №0157 про ратифікацію Конвенції Ради Європи стосовно запобігання та боротьби з насильством щодо жінок та домашнім насильством (Стамбульської конвенції). Про це повідомив у Telegram нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

За його словами, за проголосувало 259 нардепів, проти – восьмеро. Голоси за ратифікацію конвенції дали всі фракції парламенту, окрім "Батьківщини".

Президент Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт щодо ратифікації конвенції 18 червня.

У пояснювальній записці до законопроєкту наголошують, що ратифікація конвенції сприятиме підвищенню політичного іміджу України на міжнародній арені як країни, яка послідовно дотримується взятих на себе зобов'язань у сфері захисту прав людини.

Згідно з документом, норми українських законів щодо запобігання та протидії домашньому насильству вже узгоджено з положеннями конвенції, їх активно імплементують в Україні.

Законопроєкт було погоджено з омбудсменом Ради, урядовим уповноваженим із питань гендерної політики, урядовим уповноваженим із прав осіб з інвалідністю, Конфедерацією роботодавців України, Офісом генпрокурора, громадською радою при Мінсоцполітики.

У січні 2022 року віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина прогнозувала, що Стамбульську конвенцію буде ратифіковано в Україні цьогоріч.

Вона нагадувала, що конвенція не має нічого спільного з питаннями гендерної ідентичності, які викликають побоювання в релігійної спільноти. Вона стосується винятково можливості захисту осіб, які страждають від домашнього насильства, дає додаткові інструменти міжнародного співробітництва та захисту українців за кордоном. Крім того, ратифікація дасть можливість Україні стати об'єктом загальноєвропейського моніторингу.

Контекст:

Конвенцію Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством було відкрито для підписання 11 травня 2011 року у Стамбулі. Її ратифікувало понад 30 країн.

Україна підписала конвенцію 2011 року, але документа не ратифікувала. У 2020-му та 2021 році ратифікація Стамбульської конвенції була однією з основних вимог Маршу жінок, активісти також виходили із цією вимогою на окремі мітинги.

Наприкінці 2020 року генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова заявила, що в Україні зріс рівень домашнього насильства через безробіття, карантин та інші причини. Вона закликала Україну й ООН прискорити ратифікацію Стамбульської конвенції.

У 2020 році така петиція із закликом ратифікувати Стамбульську конвенцію в Україні набрала необхідні для розгляду 25 тис. голосів, і президент Володимир Зеленський обіцяв внести законопроєкт про ратифікацію документа до Верховної Ради, але цього не сталося. 25 листопада 2021 року громадські організації повторно зареєстрували на сайті Офісу президента електронну петицію із закликом ратифікувати Стамбульську конвенцію в Україні.

30 листопада 2021 року Зеленський наголосив, що й далі підтримує приєднання України до конвенції та очікує завершення підготовки документів, щоб внести законопроєкт на розгляд парламенту.