Вітренко: Не розумію, як Німеччина може гарантувати транзит газу територією України, якщо вона його не видобуває
"Я не розумію, як Німеччина може гарантувати транзит газу територією України, якщо вона його не видобуває, не подає газ із території Росії", – зазначив Вітренко.
За його словами, теоретично це могла б гарантувати Росія, але питання в ціні цих гарантій.
"Україна вже мала Будапештський меморандум, на який вона розраховувала як на гарантію безпеки. Будапештський меморандум №2 для нас не є чимось привабливим", – підкреслив Вітренко.
За його словами, "не можна вірити навіть тому, що Росія сама пообіцяє".
За підсумками зустрічі з главою Білого дому Джо Байденом канцлерка ФРН Ангела Меркель пообіцяла "активні дії" в разі, якщо Росія припинить транзит газу через Україну.
Контекст:
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна отримає більше ніж $7 млрд.
2020 року через територію України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, розповіли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".
Глава ОГТСУ Сергій Макогон повідомив у квітні, що "Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну – після запуску газопроводу "Турецький потік" транзит до Туреччини, Греції і Болгарії повністю перейшов на нові газопроводи.
"Газпром" 2021 року вже тричі відмовлявся бронювати додаткові потужності для транзиту газу через Україну. Так було з аукціонами на травень, червень і липень. Окрім того, 5 липня "Газпром" не став бронювати потужності з 1 жовтня 2021-го до 1 жовтня 2022 року через Польщу й Україну на річних аукціонах на платформах GSA Platform і Regional Booking Platform.
12 липня Зеленський під час зустрічі з Меркель висловлював побоювання, що Україна може бути "відключена від транзиту газу, а також у цілому від газу" в разі запуску "Північного потоку – 2" – газопроводу, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Меркель сказала, що Україна для ФРН залишається країною для транзиту газу "навіть у разі, якщо "Північний потік – 2" буде добудовано".
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна подасть позов до Стокгольмського арбітражу, якщо Росія зупинить транзит газу через українську ГТС.