Вітренко: Стратегічна позиція Міненерго – не імпортувати електроенергії з Росії та Білорусі
Міністерство енергетики планує найближчим часом від'єднатися від енергосистеми Росії і Білорусі, про це заявив т.в.о. міністра Юрій Вітренко під час візиту президента Литви Гітанаса Науседи в Україні, повідомляє сайт міністерства.
"Ми докладаємо значних зусиль, щоб у стислі терміни від'єднати енергосистему від мереж Росії та Білорусі і синхронізувати їх із європейською. Це є першочерговим та принциповим завданням у контексті забезпечення енергетичної безпеки нашої держави та регіону в цілому. Стратегічна позиція Міністерства енергетики України – не імпортувати електроенергії з Росії та Білорусі, і замість цього торгувати електроенергією з Європейським союзом", – сказав Вітренко.
Міністерство енергетики підписало технічну угоду про приєднання до Центру передового досвіду НАТО з енергетичної безпеки.
"Відтепер Україна матиме однаковий із державами – членами НАТО доступ до можливостей підтримки НАТО процесів потенційного розвитку. Ми зможемо отримувати повну, своєчасну, якісну експертизу з різних аспектів енергетичної безпеки та залучати найкращий досвід країн – учасниць НАТО", – зазначив т.в.о. міністра.
Україна і Литва також підписали спільну декларацію про створення робочої групи щодо посилення стратегічної співпраці у сфері енергетики, яка, зокрема, передбачає мінімізацію впливу Російської Федерації на енергетичний сектор України.
1 лютого на сайті НЕК "Укренерго" з'явилася інформація, що Україна відновила імпорт електроенергії з Росії обсягом 200 МВт-год. За даними "Інтерфакс-Україна", дві українські компанії отримали доступ до імпорту.
З 3 січня 2021 року Україна відновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС в місті Островець. 2019 року Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може ховатися непряме постачання з Росії.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, імпортували понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від таких постачань оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
Президент Володимир Зеленський виступив за зупинення імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, повідомив напередодні народний депутат від "Європейської солідарності", член комітету з питань енергетики Верховної Ради Михайло Бондар. Він опублікував відповідь глави держави на депутатський запит щодо цього.