Зеленський анонсував відновлення дипломатичних відносин України із Сирією

Зеленський анонсував більше дипломатичної активності з боку України
Фото: president.gov.ua

Україна планує відновити дипломатичні відносини із Сирією і збільшити торгівлю з Ліваном. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 2 січня у зверненні, стенограму опублікувала його пресслужба.

Зеленський зазначив, що міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та міністр агрополітики й продовольства України Віталій Коваль, які брали участь у переговорах на Близькому Сході (з новою сирійською адміністрацією й ліванським бізнесом), доповіли про їхні результати.

"У цьому році можемо додати ще країни до наших надійних партнерів, зокрема Сирію. Готуємося відновити дипломатичні відносини із Сирією та взаємодію в міжнародних організаціях. Я хочу подякувати нашій розвідці за безпекову основу цих контактів. Як результат візиту – будемо збільшувати також торгівлю з Ліваном: зараз із цією країною в нас $400 млн тільки нашого аграрного експорту, і ми готуємося збільшити щонайменше вдвічі", – сказав він.

Президент України анонсував також "більше активності в роботі з Африкою" 2025 року.

"Кожне таке нове партнерство – це більші можливості для нашої дипломатії та більші можливості для нашої економіки. Я доручив міністру закордонних справ готувати деякі конкретні наші домовленості з країнами Африки", – підкреслив Зеленський.

З офіційним візитом у Дамаску Сибіга й Коваль перебували 30 грудня 2024 року. Сибіга очолив українську делегацію й особисто зустрівся з лідером формувань, які взяли владу в Сирії, Ахмедом аль-Шараа. Глава МЗС України також підняв прапор України над консульством у Дамаску.

Контекст:

Відносини між Сирією та Україною погіршувалися через офіційну підтримку Сирією (часів президента Башара Асада) дій Росії під час повномасштабної війни.

2022 року Сирія також визнала "незалежність" так званих "ДНР" і "ЛНР"що спричинило розрив дипломатичних зв'язків з Україною. Тоді рішення Сирії коментував і Зеленський. "Росія все ж таки вичавила із Сирії повідомлення про нібито визнання окупаційних структур на Донбасі як нібито держав. Це нікчемна історія. І в такому разі жодних відносин України із Сирією більше не буде, а санкційний тиск проти Сирії, навпаки, буде ще більшим", – наголосив він.

Восени 2024 року після падіння режиму Сибіга заявив про готовність "прокласти шлях до відновлення відносин" із Сирією. ЗМІ писали, що Україна нібито надала допомогу ісламістському угрупованню "Хаят Тахрір аш-Шам", яке очолило наступ опозиції в Сирії. Зеленський заперечував надання допомоги повстанцям у поваленні режиму Асада.

Київ уже встановив контакт із новою владою Сирії, про це 27 грудня повідомив спікер Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. За його словами, Україна буде готовою до відновлення дипломатичних відносин із Сирією, якщо політика нового уряду країни відрізнятиметься від лінії Асада, який покинув країну.