Зеленський: Історичні питання між Україною та Польщею тепер видаються дрібними на тлі нашого об'єднання

Дуда став одним із небагатьох іноземних лідерів, хто відвідав Україну після нападу Росії. На світлині – Дуда і Зеленський під час зустрічі у Києві 13 квітня
Фото: EPA
Президент України Володимир Зеленський сказав в інтерв'ю польським журналістам, що у Польщі та України останнім часом склалися особливі відносини і навіть ті історичні суперечки, які були між країнами, нині здаються не такими суттєвими. Відео інтерв'ю опубліковано на сторінці Офісу президента у Facebook.

"У Польщі особливі відносини з Україною, і мені здається, навіть ті питання історичні, які є у двох держав, – вони дрібні у порівнянні з тим, якими об'єднаними стали наші країни з початку цієї нахабної війни з боку Росії. Дружність, єднання, ненависть до нашого ворога, як до свого, – усе це ми відчували від Польщі", констатував він.

Він подякував Польщі за надану під час війни з Росією допомогу Україні і назвав її безпрецедентною.

Зеленський нагадав, що Польща прийняла приблизно 2,5 млн українців і робить усе, щоб вони почувалися там не біженцями, "а як удома".

Глава держави подякував особисто президентові Польщі Анджею Дуді та його дружині Агаті, які "проявили особливе ставлення до України".

Анджеєм у перші дні [війни] ми говорили постійно, щоденно, [іноді] не один раз на день, сказав Зеленський. І якщо я з Анджеєм говорив щоденно або кілька разів на день, то [наприклад] із керівництвом Угорщини я не розмовляв. Це не значить, що я не хочу говорити... При цьому я хочу зазначити, що народ Угорщини підтримував Україну так само тепло і міцно, як і інші країни".

Як приклад дружнього ставлення Польщі Зеленський навів рішення польської влади приймати українських біженців, оминаючи бюрократичні питання. Він повідомив, що домовився про це з Дудою через WhatsApp.

"Ми по телефону вирішували відкривати [кордон]. Польща зустрічала українців не просто як дружніх сусідів – як родину, не перевіряючи, тому що не було часу перевіряти документи кожної дитини, – сказав Зеленський. – Тому я за це вдячний – що Польща забула про бюрократію, як і Україна, і у нас були такі особливі стосунки в ці перші дні".

Як зазначив Зеленський, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну остаточно стало зрозуміло, хто друг, а хто ворог.

"І розуміння, хто в майбутньому історично для нас партнер, також відбулося. У нас немає двох думок. Для об'єднання і для перемоги у війні (у якій ми не сумніваємося, це питання часу) – одна думка, один друг, один ворог. Це абсолютно прозора річ. Коли ти не витрачаєш часу на зайві діалоги. Ти точно знаєш: там ворог, а тут – друг. І це просто, тому що це прямо", – резюмував глава держави.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

В України та Польщі були історичні суперечки, які стосувалися подій Другої світової війни і збройних конфліктів між поляками й українцями. Історики, особливо польські, окремо виділяють 1943 рік та події на Волині, відомі як Волинська трагедія. В інші роки вони відбувалися на Холмщині та в Закерзонні. Точна кількість загиблих у цих конфліктах невідома й досі, але жертви обчислюють десятками тисяч. Більшість загиблих була поляками. Польська сторона звинувачує у тому, що відбувалося, Українську повстанську армію, українські історики кажуть, що підрозділи польської Армії крайової вбивали українців, тому відповідати за конфлікт мають обидві сторони.

2016 року Сейм Польщі визнав Волинську трагедію геноцидом, а також встановив 11 липня Національним днем пам'яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої. У відповідь Верховна Рада ухвалила заяву, в якій назвала рішення польського Сейму некоректною оцінкою трагічних подій.

У 2017 році, після зносу на території Польщі пам'ятника УПА у Грушовичах, українська сторона відмовила польській у пошуку та ексгумації похованих на території України поляків. У 2019 році Зеленський заявив, що готовий розблокувати проведення робіт із пошуку та ексгумації, якщо польська сторона впорядкує українські місця пам'яті у Польщі.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яке почалося наприкінці лютого 2022 року, Польща надала Україні військову та гуманітарну допомогу. На територію Польщі виїхала найбільша кількість українських біженців. Київ після нападу РФ відвідав прем'єр Польщі, а пізніше і президент.