Зеленський на зустрічі із фракцією "Слуга народу" закликав нардепів підтримати дострокове припинення повноважень суддів КСУ
Президент України Володимир Зеленський переконаний, що неможливо відновити дію антикорупційного законодавства без звільнення суддів Конституційного Суду, повідомили в Офісі президента за підсумками зустрічі глави держави із фракцією "Слуга народу".
Президент України Володимир Зеленський узяв участь у засіданні парламентської фракції партії "Слуга народу". Про це повідомила пресслужба Офісу президента 2 листопада.
Зеленський обговорив із фракцією "необхідність перезавантаження Конституційного Суду", він закликав підтримати дострокове припинення повноважень чинного складу КСУ. Президент заявив, що якщо не відновити довіру суспільства до КСУ, країна втратить можливість отримати міжнародну фінансову допомогу. Окрім того, за його словами, під загрозою опинилися безвізовий режим України з Європейським союзом, підтримка з боку ЄС, НАТО, Міжнародного валютного фонду та інших міжнародних партнерів.
Зеленський переконаний, що "неможливо відновити дію антикорупційного законодавства без ухвалення рішення про звільнення суддів Конституційного Суду", повідомили в ОПУ.
"Будь-яке нове рішення парламенту, яке спробує відновити таку кримінальну відповідальність, буде апріорі непрацюючим. Його навіть не треба буде заново оскаржувати в Конституційному Суді", – сказав він.
Зеленський заявив, що в такому разі будь-яке обвинувачення в порушеннях під час декларування навіть після ухвалення нового закону "буде абсурдним і не матиме сили".
"Якщо ви проголосуєте за це рішення, ви будете голосувати для народу. В іншому випадку ви захищаєте суддів Конституційного Суду", – сказав глава держави.
За даними видання LB.ua, 2 листопада Зеленський надіслав до партійного чату фракції "Слуга народу" у Верховній Раді аудіозвернення, у якому заявив про загрозу втягування країни у "кривавий хаос".
"Потрібно вжити жорстких рішень по Конституційному Суду. Обов'язково. Це навіть не прохання. Ніяких прохань, коли знищують цінності. Проживемо і без прохань. [...] Історія не судить переможців. І якщо я вирішу, що шлях розв'язання кризи можливий тільки через запропонований закон, треба обов'язково підтримати", – сказав глава держави.
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції у зв'язку з рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Глава агентства Олександр Новіков назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова Конституційного Суду Олександр Тупицький сказав, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО, виконуючи розпорядження Кабміну, НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
Того ж дня Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонують визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень весь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Тупицький заявив, що цей проєкт закону має ознаки конституційного перевороту.
Представники Ради Європи 31 жовтня розкритикували законопроєкт Зеленського. У відповідь НАЗК заявило, що Конституційний Суд принаймні двічі порушив Конституцію України.