Зеленський не може відмовитися від російського культурного простору – автор петиції про заборону в Україні концертів росіян

Зеленський відповів на петицію за два тижні після того, як вона набрала 25 тис. голосів
Фото: ЕРА
Президент України Володимир Зеленський "наївно" вважає, що культура поза політикою. Про це 30 жовтня заявив "Обозревателю" український телеведучий та продюсер Ігор Кондратюк, коментуючи відповідь глави держави на петицію із закликом заборонити в Україні концерти російських артистів.

"Зеленський наївно думає, що артисти поза політикою... Він не заперечує, що вони можуть їздити. Він хоче, щоб усе було ретельно згідно із законодавством. Володимир Олександрович не може відмовитися від російського культурного простору. І у цьому його "печаль". Для нас під час війни", – сказав Кондратюк.

Петицію продюсера опублікували на сайті президента 21 вересня, вже 10 жовтня вона набрала необхідні для розгляду 25 тис. голосів.

Зеленський відповів на неї 27 жовтня. Він нагадав про чорний список Мінкульту, згідно з яким заборонено концертну діяльність на території України групи російських зірок. До цього списку занесено артистів, які створюють загрозу нацбезпеці. "Не допускається проведення гастрольних заходів, що популяризують або пропагують державу-агресора та її органи влади, представників органів влади держави-агресора та їхні дії, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України", – пояснив президент.

Контекст:

Зеленський вступив на посаду президента 20 травня 2019 року. Він є засновником студії "Квартал 95", до обрання президентом був її художнім керівником, він і далі одержує роялті від діяльності студії.

У грудні 2019 року російський канал ТНТ показав три серії серіалу "Слуга народу", головну роль в якому грає Зеленський. Водночас із першої серії вирізали жарт про російського президента Володимира Путіна. Згодом канал зняв серіал із показу, заявивши, що спочатку не збирався показувати більше ніж три перші серії "Слуги народу" – нібито перший сезон "спочатку було призначено для показу лише на платформі Premier".

У студії "Квартал 95" заявили, що права на показ "Слуги народу" російському ТНТ продала шведська компанія Eccho Rights. Водночас пресслужба студії не відповіла, на яких умовах планували показ "Слуги народу" на російському телеканалі ТНТ, а також чи отримала студія роялті з цього показу.

У грудні 2019 року повідомляли також, що Eccho Rights продала російському каналу СТС серіал "Папік" виробництва студії "Квартал 95".

У сюжеті програми "Схеми" 17 січня 2019 року йшлося, що Зеленський і далі веде кінобізнес в Росії, незважаючи на заяви, що він закрив його 2014 року. Журналісти з'ясували, що в РФ працює три компанії, засновником яких є кіпрська фірма, котра є співзасновником ТОВ "Квартал 95". 2017 року "Грін Філмс" отримала 35 млн руб. (14,7 млн грн) від міністерства культури Росії.

24 січня Зеленський заявив, що вийшов зі складу Green Family Ltd. Журналісти "Схем" у березні 2019 року повідомили, що частка Зеленського в компанії перейшла автору студії "Квартал 95" Андрію Яковлєву.

Росія анексувала Крим після незаконного "референдуму" 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, які надає Україна.

У зв'язку з підтримкою окупації Криму українська влада заборонила в'їзд до країни групі російських представників шоу-бізнесу.