Зеленський підписав закон про криміналізацію контрабанди. Це було умовою продовження допомоги ЄС
Україна повернула кримінальну відповідальність за товарну контрабанду. Президент України Володимир Зеленський підписав закон про криміналізацію контрабанди товарів і підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів (законопроект №5420).
У картці законопроєкту на сайті Верховної Ради України вказано, що 28 грудня документ повернули до парламенту за підписом президента України.
Ухвалення закону було однією з умов Європейського союзу для продовження макрофінансової допомоги на €1,5 млрд цьогоріч, зазначав депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.
Кримінальну відповідальність за товарну контрабанду вводять: із 1 січня 2024 року – щодо підакцизних товарів, із 1 липня 2024 року – для інших товарів.
Проводити досудові розслідування у кримінальних провадженнях щодо контрабанди матимуть право детективи органів Бюро економічної безпеки.
За контрабанду каратимуть штрафом від 10 тис. до 25 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторну контрабанду передбачено від п'яти до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна, а за організовану – від семи до 11 років із конфіскацією майна.
Як уточнює "24 канал", від застосування кримінальної відповідальності за товарну контрабанду Україна відмовилася 2011 року. Відповідний закон підписав президент Віктор Янукович, який утік з України 2014 року. Відтоді кримінальну відповідальність в Україні було передбачено лише за контрабанду культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих і вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї або боєприпасів, а також спеціальних технічних засобів негласного одержання інформації.
Контекст:
Проєкт закону про криміналізацію контрабанди в Раду вніс Зеленський 23 квітня 2021 року.
13 липня український парламент ухвалив його в першому читанні й за основу. 9 грудня Рада ухвалила проєкт у цілому.