Зеленський підписав закон про протидію домашньому насильству й сексуальним домаганням
17 червня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8329 про Стамбульську конвенцію – Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству проти жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.
Закон Верховна Рада ухвалила 22 травня.
Документ є євроінтеграційним і передбачає посилення відповідальності, зокрема, за дії сексуального характеру.
У Міністерстві внутрішніх справ законопроєкт анонсували ще на початку року як такий, що передбачає відповідальність для неповнолітніх за вчинення домашнього насильства на загальних підставах.
У пояснювальній записці до закону вказано, що "в умовах упевненого руху в напрямку євроінтеграції Україна вживає заходів для розбудови системи запобігання й протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі". Зміни вносять у Кодекс України про адміністративні порушення (КУпАП).
"З метою забезпечення можливості суддям обирати найбільш дієве для конкретного правопорушника стягнення, враховуючи його майновий стан, працевлаштованість, інші обставини, а також забезпечення невідворотності виконання кривдником накладеного стягнення, законопроєктом пропонується додати до передбачених стягнень у санкції ст. 173-2 КУпАП виправні роботи. Також для забезпечення ефективності провадження у справах, пов'язаних з домашнім насильством, насильством за ознакою статі або невиконанням термінового заборонного припису, пропонується збільшити строк можливого адміністративного затримання до 24 годин", – ідеться в ній.
У записці підкреслюють, що зараз такий строк – лише три години, він "не є достатнім для всебічного й об'єктивного з'ясування всіх обставин правопорушення і складання необхідних службових і процесуальних документів, що обумовлює уникнення кривдниками передбаченої чинним законодавством відповідальності".
"Суспільне" зазначало 10 червня, що в законі також ідеться про штрафи за сексуальне домагання, зокрема з використанням електронних комунікацій. Карати можуть також громадськими або виправними роботами з відрахуванням 20% заробітку.
Документ також містить норму щодо визначення малолітніх і неповнолітніх потерпілими, якщо вони були присутні під час вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі. За це встановлюють адміністративну відповідальність. Неповнолітні віком від 16 до 18 років відповідатимуть за вчинення домашнього насильства на загальних підставах.
"Суспільне" вказало, що закон набуде чинності за шість місяців із дня його опублікування.