Зеленський про Мамедова: Це було особисте рішення Венедіктової

Зеленський про правоохоронців: Багато разів просив, не треба переслідувати, їздити по місту одним за одним, не треба грати в дитинство

Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не брав участі в подіях, які призвели до звільнення заступника генерального прокурора Гюндуза Мамедова. Про це він сказав у інтерв'ю кримським журналістам на острові Зміїний 19 серпня, текст якого опублікував Центр журналістських розслідувань.

Журналісти запитали, навіщо президент "дозволив генпрокурорці Ірині Венедіктовій блокувати" департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту ("департамент війни"), від керівництва яким вона усунула Мамедова.

"Хм. По-перше, що значить дозволив Венедіктовій? Таке відчуття, що кожного дня о шостій ранку в мене у прийомній сидять генпрокурор, ДБР, НАБУ... НАБУ ще не сидить, стоїть, напевно? Ну, тобто це відчуття таке", – відповів Зеленський.

За словами президента, він знає про ситуацію з Мамедовим.

"Але я не приймав участі, тому що я вважаю, що відповідальність на цьому саме його керівництва. Це пані Венедіктова, це її рішення, її особисте. Подивимося. Вона незадоволена, наскільки мені відомо, незадоволена саме цим напрямком, немає ніяких потужних результатів у цьому напряму. Це мені відомо, ось і все", – сказав Зеленський.

Тепер глава держави хоче подивитися, як цей департамент працюватиме в іншому форматі і чи будуть результати. За його словами, якщо результати з'являться – генпрокурорка мала рацію, якщо не з'являться – рішення було помилковим.

Зеленський підкреслив, що втручається, коли з'являється багато звернень щодо "великих помилок тих чи інших правоохоронних органів", і навіть багато разів займався примиренням їхніх керівників.

"Збирав їх у себе, багато разів просив, не треба ображати країну, не треба переслідувати, наприклад, їздити по місту одним за одним, не треба грати в дитинство. Вважаю, що це дитинство, і вважаю, що займаються іноді вони просто власним піаром", – заявив президент.

Окрім того, у коментарі "Центру журналістських розслідувань" Зеленський сказав, що, якщо Мамедова чинять якийсь тиск, він може зателефонувати президенту особисто. "Хоча я не повинен, чесно кажучи, як президент впливати на те, що відбувається у прокуратурі. Але він завжди це може зробити", – зазначив глава держави.

За словами Зеленського, він зустрічався з Мамедовим з питань, "не пов'язаних із правоохоронними органами", більше разів, ніж із генеральною прокуроркою.

Контекст:

30 червня департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, яким опікувався Мамедов, перепідпорядкували іншому заступнику генпрокурора – Максимові Якубовскому. Це рішення розкритикували правозахисники. На їхню думку, завдяки Мамедову у провадженнях щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоюваних окупаційною владою у Криму й на Донбасі, було досягнуто реального прогресу і поважної причини для його відставки немає.

Після критики в Офісі генпрокурора змінили рішення щодо Якубовского, із 1 липня роботу департаменту курирує особисто Венедіктова.

Публічно генпрокурорка не коментувала свого рішення, але на зустрічі із правозахисниками та юристами сказала, що усунула Мамедова від керівництва "департаментом війни" через секретні листи від СБУ, змісту яких вона розкрити не може. Адвокатка Євгенія Закревська, яка була на зустрічі, уточнила у Facebook, що СБУ скерувала в Офіс генпрокурора лист про нібито "порушення Мамедовим режиму доступу до державної таємниці".

8 липня в Мамедова забрали ще й департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству, а також тренінговий центр прокурорів.

20 липня юридична фірма "Міллер" повідомила, що 7 липня Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження стосовно Мамедова за ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. Мамедову закидають, що він не вказав у документах роботу за сумісництвом в Одеському національному університеті імені Мечникова.

26 липня адвокати поінформували, що Мамедова звільняють із посади заступника генпрокурора, він іде з прокуратури після 25 років роботи у відомстві. Причиною вказали тиск із боку керівництва Офісу генпрокурора та СБУ.