Зеленський про Меркель: Я від неї очікував більшого
Переклад інтерв'ю подано на сайті глави Української держави.
Зеленському нагадали про його зустріч зі співголовою німецької партії "Союз 90/Зелені" Робертом Габеком, яка відбулася 24 травня. Журналіст зазначив, що Габек після візиту в Україну запропонував допомогти Україні зі зброєю, але уряд Німеччини не підтримав цієї ідеї і запитав, як глава Української держави ставиться до цієї позиції Берліна.
"По-перше, я хочу сказати, що Ангела Меркель багато зробила для України. Це правда. І я їй дуже вдячний як українець. Ми хочемо більшого, і я від неї очікував більшого, особливо в нормандському форматі. Ми вдячні за те, що у нас є, але я знаю, що Німеччина може більше. Тому що те, що вони роблять для нас, вони роблять для себе. Чому вони цього не розуміють – я не знаю", – відповів Зеленський.
Він сказав, що Габек – дуже відкрита і "потужна" людина. Це була не перша зустріч президента України з німецьким політиком.
"Я розумію його, і я хочу, щоб він зрозумів мене, зрозумів ситуацію в Україні. [...] І я хотів показати йому, що відбувається. І він зрозумів мене, він зрозумів, що "Північний потік – 2" – це просто зброя, не економічна, а політична зброя, дуже потужна", – додав Зеленський.
Контекст:
"Північний потік – 2" мав зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. З кінця 2019 року проєкт і компанії, що беруть у ньому участь, перебувають під американськими санкціями, які неодноразово розширювали. Будівництво заморожували 2019 року, коли добудували 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, будівництво відновили. У лютому 2021 року в "Газпромі" заявляли, що мають намір ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цьогоріч.
Вартість проєкту "Північний потік – 2" – €9,9 млрд, його фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie і австрійська OMV.
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Німеччина виступає за будівництво газопроводу. "Газ, який ще не пішов "Північному потоку – 2", не гірше за газ, що йде через Україну, і газ, що транспортують із Росії через Туреччину", – говорила Меркель у квітні 2021 року.