Зеленський: Про "Залізний купол" говорити ще зарано, але ми у ЗМІ чули сигнали про підтримку США ракетної програми України
"Ми у ЗМІ чули, можна сказати, деякі сигнали щодо підтримки ракетної програми України. Маю на увазі, щодо "Залізного купола" зарано ще говорити, але, тим не менш, ви чули ці сигнали і меседжі від США. Тому я думаю, що результати від нашої поїздки точно будуть і будуть серйозні", – сказав глава держави.
Він також зазначив, що очікує на приїзд в Україну делегації США на чолі з міністром оборони Ллойдом Остіном.
Контекст:
Видання Politico 14 вересня, посилаючись на власні джерела в Конгресі США, повідомило, що конгресмени прагнуть змусити адміністрацію президента США Джо Байдена продати або передати Україні нові системи протиповітряної та протиракетної оборони, включно з батареями Iron Dome ("Залізний купол").
Офіс президента України 15 вересня випустив заяву, згідно з якою це перші результати домовленостей, яких було досягнуто під час візиту глави держави Володимира Зеленського у США.
Прессекретарка Білого дому Джен Псакі 15 вересня не змогла підтвердити інформацію про ймовірне надання Сполученими Штатами Україні батареї системи "Залізний купол", але й не спростувала її.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що під час візиту української делегації до Вашингтона наприкінці серпня – на початку вересня обговорювали питання, як США можуть допомогти Україні зміцнити протиповітряну і протиракетну оборону.
Систему ППО "Залізний купол" виготовляє ізраїльська оборонна компанія Rafael, її розробили спільно з американською військово-промисловою компанією Raytheon. Армія США купила дві системи Iron Dome на прохання Конгресу, писало видання Defense News у лютому цього року.
Система "Залізний купол" працює в Ізраїлі із 2011 року і захищає важливі об'єкти та населені пункти завдяки нейтралізації бойових ракет на підльоті до цілі. Кожна батарея має радіолокаційну систему і три пускові установки із 20 ракетами-перехоплювачами в кожній із них.
Перехоплення здійснюють на відстані від чотирьох до 70 км. Зараз в Ізраїлі 10 батарей системи.
The National зазначає, що "Залізний купол" демонструє ефективність до 90%, однак система може бути пригнічена залповим вогнем противника.
"Залізний купол" масово використовували під час загострення у травні 2021 року напруги між Ізраїлем і Палестиною. Запуск однієї ракети цієї системи коштує від $50 тис. до $80 тис.
Про бажання України витратити більше коштів на нові системи ППО, а також про закупівлю системи, аналогічної до "Залізного купола", міністр оборони Андрій Таран говорив у травні 2021 року.