Зеленський про засідання РНБО щодо МСЕК: Доповіді глав МОЗ і Мінсоцполітики були дуже непереконливі

Зеленський назвав служби, де виявили необґрунтовані інвалідності
Фото: president.gov.ua

Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), діяльність яких обговорювали 22 жовтня на засіданні Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) України, видавали фальшиві документи про інвалідність не лише прокурорам. Про це у зверненні за підсумками дня заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.

"Провів РНБО за численними фактами порушень МСЕК і фальшивих інвалідностей для посадовців. Це не тільки, до речі, прокурори. Є сотні таких фактів очевидно необґрунтованих інвалідностей у посадовців митниці, податкової, у системі Пенсійного фонду, у місцевих адміністраціях. З усім цим треба ретельно й оперативно розібратися. Система МСЕК має бути ліквідована", – сказав Зеленський.

На його думку, "для реальних і саме системних змін треба провести повну цифровізацію всіх етапів роботи щодо встановлення інвалідності".

"Проблема не лише в тому, що посадовці роблять собі інвалідність завдяки зв'язкам. Але й у тому, що люди, які отримали справжню інвалідність, зокрема в бойових діях, часто не можуть отримати відповідний статус і справедливі виплати. Часу, щоб виправити це, в уряду небагато. Повинна бути і персональна відповідальність, і кадрові рішення через цю ситуацію в центральних органах влади – у вертикалі контролю за МСЕК", – вважає президент.

Він зазначив, що заслухав на засіданні ради доповіді очільників низки відомств.

"Була доповідь на РНБО голови Служби безпеки України [Василя] Малюка й міністра внутрішніх справ [Ігоря] Клименка щодо перевірок і розслідувань, які вже тривають. Були, на жаль, дуже непереконливі доповіді міністра охорони здоров'я України [Віктора Ляшка] й міністра соціальної політики України [Оксани Жолнович]. Окремо треба пройтися по всіх горизонталях місцевої влади", – заявив Зеленський.

Він згадав також, що після обговорення ситуації в органах прокуратури генпрокурор Андрій Костін написав заяву про звільнення.

Контекст:

Скандал навколо МСЕК розгорівся на початку жовтня, коли затримали, а пізніше заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу. У неї під час обшуку виявили $6 млн. Крупу повідомили про підозру в незаконному збагаченні.

16 жовтня головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов опублікував матеріал про те, що 49 прокурорів Хмельницької області, зокрема керівник обласної прокуратури Олексій Олійник, оформили інвалідність. На його думку, до цього можуть бути причетними Крупа та її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд у Хмельницькій області. Олійник у відповідь заявив, що із 225 прокурорів лише 48 мають інвалідність, "тому стверджувати, що вся прокуратура складається з осіб з інвалідністю, не є правильним". Після скандалу Олійника звільнили з посади "за власним бажанням", а Офіс генпрокурора розпочав службове розслідування, воно стосується не лише прокуратури Хмельницької області. 20 жовтня генпрокурор Андрій Костін повідомив, що в межах розслідування поки вдалося встановити, що 61 прокурор Хмельницької області має інвалідність, і закликав прокурорів, щодо яких є сумніви, добровільно пройти повторне обстеження, "поки це не зроблено в межах кримінальних проваджень".

Пізніше журналісти й антикорупціонери з'ясували, що й в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.

20 жовтня на проблему публічно звернув увагу Зеленський. 21 жовтня з'явилася інформація, що Міністерство охорони здоров'я України скасувало 74 висновки МСЕК про інвалідність військовозобов'язаних (загалом станом на зараз опрацьовано 18 779 справ).

Про те, що в Україні з 1 січня 2025 року ліквідують медико-соціальні експертні комісії, Ляшко казав ще у квітні 2023 року. За його словами, для заміни системи МСЕК на сучасну систему реабілітації й адаптації потрібні зміни у 19 законах і 49 підзаконних актах. Глава МОЗ запевняв, що ці зміни внесуть.