Зеленський: Сьогодні 30 років Будапештському меморандуму. Жодного дня цей документ не працював
Будапештський меморандум, за яким Україна відмовилася від ядерної зброї, мав масштабне значення під час його підписання, але за 30 років після того не вартий багатослівної промови. Таку думку у вечірньому зверненні 5 грудня висловив президент України Володимир Зеленський, текст оприлюднила його пресслужба.
"Сьогодні – 30 років Будапештському меморандуму. 10 років війни. Жодного дня цей документ не працював. І через це кожен у світі тепер знатиме, що просто підпису будь-якої держави, якихось запевнень чи обіцянок для безпеки недостатньо", – сказав Зеленський.
Він назвав меморандум річчю, яка "сьогодні навіть на багато слів не заслуговує".
Той факт, що Будапештський меморандум не гарантував Україні безпеки, свідчить про те, що потрібні інші, дієві гарантії, додав Зеленський.
"Реальне союзництво й реалістичний безпековий фундамент усередині країни. Зброя, яка дає змогу захиститися і стримати ворога. І єдність, яка допомагає вистояти навіть у найскладніші моменти", – перерахував він.
Контекст:
Будапештський меморандум підписали 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія порушила умови меморандуму, коли 2014 року незаконно анексувала Крим і розпочала збройну агресію на Донбасі.
Ще до початку повномасштабної агресії РФ Зеленський заявляв, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножено на нуль". 2024 року він розповідав, що говорив про порушення цього документа з обраним президентом США Дональдом Трампом. Зокрема він сказав, що Будапештський меморандум не працює, тому безпеку країни може гарантувати або членство в НАТО, або ядерна зброя. Президент додав, що Україна обирає НАТО, а не ядерну зброю, і Трамп, за словами Зеленського, його почув.
Після того у ЗМІ почали з'являтися публікації про технічні й наукові можливості України створити ядерну зброю. Київ відкидає таку ймовірність і заявляє, що не має таких намірів.