Зеленський: США ухвалили рішення надати $20 млрд для нашого захисту
Сполучені Штати нададуть Україні $20 млрд із $50 млрд, які вирішили передати країни "Великої сімки". Про це у зверненні за підсумками 23 жовтня заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.
Це кредитні гроші, які погашатимуть коштами з доходів від заморожених на Заході активів РФ.
"Є зараз важлива новина зі Сполучених Штатів: Америка ухвалила рішення надати $20 млрд. Це кошти, які забезпечені замороженими російськими активами. Частина рішення G7 про $50 млрд для України – для нашого захисту, для нашої стійкості", – сказав Зеленський.
За словами президента, "це те, що справді підтримає" українців.
"Важливо реалізувати це вже цього року. Дякую Сполученим Штатам, дякую всій "Групі семи", – заявив Зеленський.
Контекст:
На Заході заморозили приблизно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що приблизно $190 млрд із них – у Бельгії, де розташований депозитарій Euroclear. Країни G7 понад рік вели дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи довіри до міжнародної фінансової системи. Проти такого кроку були деякі члени ЄС, які побоюються судових позовів із боку Росії. У підсумку вирішили спрямовувати Україні лише доходи від заморожених активів, хоча Зеленський закликав країни Заходу передати Україні всі заморожені активи країни-агресора. У липні 2024 року Євросоюз передав Україні перші €1,5 млрд доходів.
Окремо у червні країни G7 домовилися виділити Україні кредит на загальну суму $50 млрд, його обслуговуватимуть коштом відсотків від заморожених російських активів. Раніше агентство Reuters повідомляло, що частки США і ЄС у кредиті становитимуть по $20 млрд, ще $10 млрд обіцяли виділити Канада, Великобританія та Японія.
Однак США наполягали, щоб ЄС збільшив строк продовження санкцій проти Росії до 36 місяців замість шести. Це дасть можливість партнерам убезпечити себе від того, що одна із країн ЄС може розморозити російські активи, які допомагатимуть покривати позику. Але ухвалення змін до санкційного режиму ЄС блокувала Угорщина. За цих умов, як писало Politico, США навіть розглядали можливість зменшення свого траншу до $5 млрд.
Щодо інших учасників угоди, то цього тижня Європарламент підтримав надання Україні до €35 млрд кредиту (частина цих коштів піде на проєкт у межах G7), але рішення ще має затвердити Рада ЄС, і Великобританія заявила про виділення Україні $3 млрд.