Зеленський три години обговорював із представниками громадськості план перемоги. Що розповіли учасники?
У зверненні за підсумками 23 жовтня президент України Володимир Зеленський повідомив про свою зустріч із представниками українського громадянського суспільства.
"Сьогодні була зустріч із представниками нашого українського громадянського суспільства. Багато було організацій – зовнішня політика, розвиток оборонної сфери, правозахист, захист свободи. [...] Детально обговорили план перемоги та нашу потребу в об'єднанні – у тому, щоб разом повертати справедливість для України, наближати мир і говорити з партнерами про все те, що може зробити Україну сильнішою", – сказав президент.
Він не конкретизував, що саме було сказано під час зустрічі, проте озвучив висновки з неї.
"Ми розраховуємо на єдність у промоції рішення партнерів щодо запрошення України в НАТО. А також щодо розвитку нашої системи оборони. Треба більш активно закликати партнерів до рішучості в оборонній співпраці. І також маємо разом працювати над кроками, які дадуть Україні змогу швидше відновитися після цієї війни", – наголосив Зеленський.
Серед усіх присутніх він виокремив лише Максима Буткевича – правозахисника і воїна, якого нещодавно вдалося звільнити з російського полону.
Голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська, яка була на зустрічі, повідомила у Facebook, що вона тривала три години й була першою в такому форматі за останні п'ять років.
"Без пафосу та досить предметно розмова точно не була "паркетною", чого я боялася в такому форматі. Мала можливість актуалізувати тему демократії в умовах війни, легітимності влади, яку сьогодні ніхто не ставить під сумнів, потребу роботи над інструментами участі суспільства в державному поступі та справжніх реформ, які дозволять рухатися далі до ЄС. Без цього коло нашої безпеки та підтримки буде розірвано, бо або ми – частина західного демократичного світу, або сам на сам із росіянами", – написала вона.
Айвазовська зазначила, що йшлося також про "поляризацію суспільства, яке не є в точці неповернення, а також не наближене до розколу", і тому "є з чим працювати на рівні стратегічних комунікацій".
"Основна тема зустрічі – зовнішній і внутрішній план перемоги та синергія по ньому. Ключовий меседж від громадянського суспільства: ми точно не опоненти, а партнери, бо всі в одному човні й усі працюємо на перемогу. Пропозиція від Володимира Зеленського – долучитися до розробки внутрішнього плану перемоги. Нас було більше ніж 20 учасників, тому тем для обговорень було багато: військові стратегії, публічна та експертна дипломатія, санкції, військовополонені та цивільні заручники, ветерани, ротація військовослужбовців, публічна комунікація, захист демократії, якість урядування, деколонізація РФ, люди на окупованих територіях", – розповів правозахисник, співзасновник "КримSOS" і "Кримський Дім" Алім Алієв.
Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила, що на зустрічі із Зеленським ішлося "про широке коло питань, зокрема, просування плану перемоги через публічну дипломатію, розвиток власного ВПК, посилення санкцій, зокрема щодо танкерного флоту, повернення полонених, підтримку ветеранів, ротацію військовослужбовців і рекрутинг, захист демократії, якість урядування".
Громадська діячка, колишня нардепка Ганна Гопко написала, що "планувалося сфокусуватися лише на міжнародних питаннях, оборонці, але були жваві дискусії щодо питань щоденного порядку денного всередині – мобілізації, рекрутингу, мотивації захищати державу, як зберегти єдність".
Організація International Centre for Ukrainian Victory поінформувала, що під час зустрічі Зеленському вручили футболки із принтами "Make russia small again" ("Зробимо Росію знову маленькою"), "Ukraine NATO now" ("Україна в НАТО зараз") і "Make russia pay" ("Змусьте Росію заплатити"), і першу з них президент обрав для запису вечірнього звернення.
"Ця зустріч показала, що об'єднання зусиль держави та громадянського суспільства дає нам усім додаткову силу рухатися вперед. Разом ми здатні зробити Україну сильнішою, а перемогу – ближчою", – ідеться в пості.
Економіст Валерій Пекар, який також був на зустрічі в Офісі президента, зазначив, що гості Зеленського "заздалегідь обговорили, які питання мають бути у фокусі уваги передусім".
"Публічна дипломатія, власний ВПК, санкції, тіньовий танкерний флот, військовополонені та цивільні заручники, ветерани, ротація військовослужбовців, рекрутинг, публічна комунікація, захист демократії, якість урядування, деколонізація РФ – це ще не всі питання, бо порядок денний війни неозорий. Головний меседж, який ми намагалися донести до президента (і думаю, що нам удалося): перемога одна на всіх, і так само поразка, тож громадянське суспільство є не опонентом, а партнером у досягненні перемоги", – пояснив він.