Зеленський заявив, що Байден, а не Трамп зараз впливає на запрошення України в НАТО
Питання запрошення України в НАТО на сьогодні залежить від президента США Джо Байдена, котрий залишає посаду. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 9 грудня під час зустрічі з кандидатом у канцлери ФРН Фрідріхом Мерцем, запис він опублікував у Telegram.
За словами Зеленського, "зараз ми не можемо бути в НАТО, але запрошення в НАТО може бути". Він має намір найближчим часом ініціювати телефонні переговори з Білим домом.
"Я збираюся подзвонити найближчим часом президенту Байдену, якщо в нього буде така можливість поговорити зі мною, і підняти саме питання щодо запрошення в НАТО. Бо він зараз є чинним президентом США, і від його позиції багато що залежить", – сказав президент.
Він вважає, що обговорювати прискорення членства України в Альянсі з обраним президентом Дональдом Трампом "складно" і поки "немає сенсу".
"Бо він ще не в Білому домі, у нього немає всіх цих юридичних прав... Поки ще він не в Білому домі, від нього [це] не залежить", – заявив Зеленський.
Інавгурація нового глави Білого дому відбудеться 20 січня 2025 року.
Контекст:
Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року, після того як РФ розпочала повномасштабну війну й анексувала частину українських територій.
У липні 2023 року країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення в Альянс Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, наголосили, що "майбутнє України – в НАТО".
Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам і у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, вирішальним серед яких президент назвав запрошення України в НАТО.
Запрошення України в Альянс не підтримує сім країн-учасниць, писало видання Politico 3 грудня перед зустріччю міністрів закордонних справ країн НАТО у Брюсселі (Бельгія). Це Бельгія, Угорщина, Німеччина, Іспанія, США, Словенія та Словаччина. Німеччина та США декларували свою позицію на рівні Байдена й канцлера Олафа Шольца, уряди Угорщини та Словаччини зайняли відверто прокремлівську позицію, а Бельгія, Словенія та Іспанія неактивно висловлюють свою позицію й "ховаються за спинами" США та Німеччини, ідеться у статті.
Того ж дня Міністерство закордонних справ України перед зустріччю міністрів закордонних справ країн НАТО заявило, що Україна не прийме гарантій безпеки, які замінюють членство в НАТО.