Україна не наполягає на вступі до НАТО під час війни, але це її стратегічна мета – Сибіга
Україна не форсує свого вступу в НАТО під час війни, враховуючи позицію окремих держав-членів. Про це заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 4 грудня, повідомляє "Європейська правда".
Відповідаючи на запитання журналіста про формат членства і застосування ст. 5 Вашингтонського договору, яка стосується захисту членів НАТО, міністр зазначив, що зараз діалогу про це не ведуть. За його словами, для цього має настати "відповідний час", наголосив він.
Сибіга визнав, що під час війни домовленість про формат членства не видається реальною.
"Ми – країна, щодо якої ведеться російська агресія, і дійсно складно говорити про можливість членства країни в НАТО, коли на її території ведуться воєнні дії. Це позиція окремих членів НАТО, які вважають, що це може спричинити пряме втягування їх у війну. А Україна цього не прагне", – пояснив міністр.
Водночас він наголосив, що принципова позиція Києва щодо членства лишається незмінною: Україна вважає членство в НАТО єдиною можливою гарантією безпеки для себе, і це є її стратегічною метою.
У ст. 5 договору йдеться, що члени НАТО погоджуються з тим, що "збройний напад на одного або кількох із них у Європі або Північній Америці вважають нападом на них усіх, і, отже, вони погоджуються, що, якщо такий збройний напад станеться, кожен із них, здійснюючи право індивідуальної або колективної самооборони, визнаної ст. 51 Статуту ООН, надаватиме допомогу".
Контекст:
Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року після того, як РФ розпочала повномасштабну війну й анексувала частину українських територій.
За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення до Альянсу Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, зазначили, що "майбутнє України – у НАТО".
Глава Української держави Володимир Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам й у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, вирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО.
28 жовтня президент України заявив, що деякі лідери говорять про запрошення в НАТО так, ніби йдеться одразу про членство, і закликав партнерів "попрацювати з Берліном" заради ясності в цьому питанні.
На думку генсека Альянсу Марка Рютте, Україна зараз ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше. Він заявив 17 жовтня, що шлях України до членства в НАТО незворотний, питання лише в часових межах.