Жодних суперечок між Києвом та Вашингтоном немає – амбасадорка України Маркарова
"Жодних суперечок немає. Послухайте, у нас можуть бути деякі дискусії, у нас може бути різниця у поглядах, але Сполучені Штати є нашим стратегічним партнером і, я б навіть сказала, стратегічним другом номер один. Наші відносини, особливо протягом останнього року, були на найвищому рівні за останні 30 років", – сказала очільниця дипмісії.
Водночас амбасадорка наголосила, що Україна "просто не може дозволити собі панікувати". Вона пояснила, що представники країни "відкриті та відверті" в обговоренні загрози зі своїми партнерами.
"Ми знаємо, хто агресор, і всі знають, хто агресор. Це Росія. Зі Сполученими Штатами, зокрема, і з іншими партнерами та союзниками у нас можуть бути розбіжності щодо того, коли вводити санкції, у нас можуть бути розбіжності щодо деяких питань, але це дружні, відкриті та відверті дискусії", – сказала вона.
Амбасадорка також заявила, що українська влада "не применшує ризик" – так само як і США, бачить ситуацію, бачить нарощування військ.
"Ми знаємо, на що здатна Росія, тому що вони вже напали на нас. З 2014 року вісім років ми воюємо та захищаємо свою країну. Водночас, щоб захистити нашу країну, ми не можемо дозволити собі паніку... Ми дуже вдячні Сполученим Штатам за міцні, надійні відносини та сильну реакцію цього разу", – зауважила Маркарова.
У відповідь на уточнення журналістки, чи правильно, що Україна просить Конгрес та Білий дім запровадити санкції проти Росії прямо зараз, не чекаючи на вторгнення, амбасадорка підтвердила це.
"Росія тут. Росія незаконно окупувала Крим. Росія разом із підконтрольними їй людьми незаконно окупує частини Донецької та Луганської областей, і за вісім років своєї поведінки вони не змінили. Так що так, ми вважаємо, що є підстави для санкцій", – сказала Маркарова.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
До 28 січня, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебуває майже 112 тис. російських військовослужбовців, з урахуванням флоту та авіації – приблизно 130 тис.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
Президент України Володимир Зеленський 28 січня заявив, що ситуація на кордоні не більш напружена, ніж на початку 2021 року, а заяви західних лідерів про швидку війну шкодять українській економіці. У поширенні панічних настроїв серед населення України та в недружньому ставленні звинуватив США і голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
CNN і Politico повідомляли 28 січня, що між Зеленським та адміністрацією президента США Джо Байдена "наростає напруженість" на тлі розбіжностей щодо того, як інтерпретувати і публічно повідомляти оцінки американської розвідки, у яких ідеться про те, що Росія може готувати повномасштабний напад на Україну.
Представник Білого дому також заявив, що Зеленський, "применшуючи ризик вторгнення РФ, просить зброї на сотні мільйонів доларів, щоб захиститися від нього".