"В Америці набагато ліпша розвідка, ніж в Україні". Аслунд заявив, що Україна "має бути вдячна" США за підтримку. Відео
Президентові України Володимиру Зеленському не варто критикувати головного партнера України – Сполучені Штати Америки – через заяви про вторгнення Росії, адже американська розвідка сильніша за українську. Про це заявив шведський економіст і дипломат Андерс Аслунд у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", опублікованій 30 січня на YouTube-каналі телеканала "Еспресо".
За словами Аслунда, Україна має бути вдячна американській владі за підтримку.
"Я думаю, що [президент США Джо] Байден і держсекретар [США Ентоні] Блінкен чудово розуміють ситуацію, і я вважаю, це чудово, що вони приділяють стільки уваги Україні і дуже її підтримують. Україна має бути вдячна за це", – сказав економіст.
Аслунд назвав "дивним" виступ Зеленського на пресконференції перед іноземними ЗМІ, де він, зокрема, говорив про те, що глави провідних держав сіють паніку своїми "недипломатичними" заявами про вторгнення Росії та завдають шкоди економіці України. Він переконаний: США мають підстави для таких заяв.
"Виступ Зеленського дещо дивний. Не можна так сильно критикувати головну підтримку країни в такий критичний момент. Можна сказати, що все не так погано, що "і ми, і ви не вважаємо, що атака обов'язково відбудеться", – так можна було б сказати. Але не жорстко критикувати США, особливо так, як це зробив президент. Я думаю, це шкідливо. В Америці набагато ліпша розвідка щодо того, що відбувається у Росії, ніж в Україні", – наголосив Аслунд.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
У Пентагоні повідомили 24 січня, що Росія зараз не має намірів іти на деескалацію. Глава Міноборони України Олексій Резніков того самого дня заявив, що Росія не створила жодного ударного угруповання, що свідчило б про підготовку її вторгнення в Україну. На думку секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексія Данілова, повномасштабне вторгнення Росії в Україну станом на сьогодні неможливе.
Президент України Володимир Зеленський 24 січня за підсумками засідання Ради національної безпеки і оборони повідомив, що представники РНБО працюють для повної деескалації та мирного врегулювання ситуації на Донбасі, в Україні "все під контролем і причин для паніки немає".
27 січня у Пентагоні повідомили, що протягом останніх 24 годин зросло нарощування Росією військ на російсько-українському кордоні. Станом на 28 січня, за інформацією Резнікова, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військових, із урахуванням флоту та авіації – майже 130 тис.
Зеленський на пресконференції іноземним ЗМІ 28 січня заявив, що світові лідери сіють паніку своїми заявами про вторгнення Росії в Україну, чим завдають шкоди економіці країни. У поширенні панічних настроїв серед населення України та в недружньому ставленні звинуватив США і голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
У Білому домі заявили, що Зеленський, "применшуючи ризик вторгнення РФ, просить зброї на сотні мільйонів доларів для захисту від нього".