ЗМІ про "одеську справу": Отже, можна порушувати справи проти більшості мерів України
Рішення, пов'язані із земельними ділянками, за якими зараз чиновникам одеської мерії та міському голові Геннадію Труханову висунули підозри, роками ухвалювали по всій Україні, пише Odessa Online.
"Одне з головних обвинувачень, висунуте у межах провадження про організовану злочинну групу, – "махінації із землею". Ось тільки або обвинувачення, м'яко кажучи, "за вуха притягнуте", або "сидіти" мають перші особи більшості українських міст", – ідеться у матеріалі.
Автори нагадали, що у кримінальному провадженні йдеться про низку земельних ділянок в Одесі, які передали під будівництво багатоповерхівок рішеннями сесій міської ради.
"Днями судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду розглядали апеляцію одного з фігурантів справи – експрокурора Одеської області Олега Жученка. Перед тим, як оголосити перерву у засіданні, судді поцікавилися у прокурора САП, а чи не є така практика передання землі звичайною для всіх міст України. На що зрозумілої відповіді так і не дістали, – зазначають журналісти. – Ділянки, про які йдеться в обвинуваченні, передали у власність рішеннями сесій міської ради, тоді як існує механізм земельних аукціонів. Утім, правильніше сказати: майже існує. З юридичного погляду продаж або передання в оренду комунальної землі (особливо якщо на ній приватні будівлі) абсолютно законні. Тим паче, що механізм аукціону був дуже "сирим" і дав би змогу грамотному випускнику юридичного вишу без проблем виграти будь-яку справу, пов'язану з муніципальною землею, проданою через аукціон".
Редакція знайшла схожі рішення про передачу землі у муніципалітетах інших міст України та оприлюднила їхні списки.
"Але якщо витратити досить часу, то опубліковані вище списки можна розширити у рази. І тоді виходить, що можна порушувати справу проти більшості мерів міст України, ґрунтуючись на таких самих рішеннях та передання землі абсолютно в ідентичний спосіб? І ще про об'єктивність: хіба іншим забудовникам в Одесі передавали землі з аукціону? Адже "Будова" (фігурант цієї справи) – далеко не найбільший забудовник нашого міста. Природно, що у колегії суддів ВАКС виникли сумніви, а адвокати та юристи доводять, що всі рішення абсолютно законні. І ці так звані схеми – теж законні. А чому це відбувається зараз і саме з мерією Одеси? Відповісти на це запитання можуть лише у вищих ешелонах влади. Але ми навряд чи цю відповідь дізнаємось", – резюмували автори статті.
Юрист Геннадій Дубов, коментуючи це розслідування, зазначив у своєму Facebook, що виділення землі – це завжди колективне рішення.
"У цьому провадженні йдеться про низку земельних ділянок в Одесі, які передали під будівництво рішеннями сесій міської ради. Фігурантам, серед яких мер міста Труханов, висунули обвинувачення у земельних махінаціях у складі ОЗУ. Обвинувачення серйозне, особливо тяжкий злочин як-не-як, так само загальновідомо, що виділення землі – це колективне рішення, і як тут можна довести 191-шу (ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем). – "ГОРДОН"), а тим паче скоєне у межах ОЗУ, до сьогодні науці було невідомо", – заявив адвокат.
Контекст:
6 жовтня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що підписала п'ять підозр у межах розслідування кримінального провадження НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Того самого дня детективи Національного антикорупційного бюро вручили підозру меру Одеси Геннадію Труханову та ще трьом чиновникам у зв'язку зі зловживанням службовим становищем та участю у злочинній організації. Дії підозрюваних кваліфіковано за ч. 1 ст. 255 (створення або участь у злочинній організації) та ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що заподіяло тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України.
Труханову призначили заставу у розмірі 30 млн грн, політик сказав, що таких грошей у нього немає, і, як пише "Думская", подав апеляцію. Запобіжний захід у вигляді застави призначили й іншим фігурантам.
За версією слідства, учасники організації у змові з іншими особами розробили механізм незаконного заволодіння грошима місцевого бюджету та землею територіальної громади Одеси для її передання під забудову. Через ці дії, як повідомляли у НАБУ, протягом 2016–2019 років громада втратила не менше ніж шість земельних ділянок загальною площею 15,9 га, а чиновники незаконно витратили з місцевого бюджету 131 млн грн. Загальний розмір збитків за цими епізодами, згідно з результатами експертизи, становить 689 млн грн. Загалом, за інформацією Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, у провадженні фігурує 16 осіб.