Ляшко розповів, чому в Україні поки не запускають громадський транспорт
Заступник міністра охорони здоров'я України, головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що уряд обмежив перевезення пасажирів, щоб стримати міграцію населення, яка призводить до більшої кількості контактів, а отже потенційно – до зростання нових випадків інфікування.
Український уряд зупинив роботу громадського транспорту не так через вірогідність інфікування коронавірусом у самому транспорті, як заради стримування міграції населення. Про це 8 травня в ефірі телеканала "Україна 24" повідомив заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
"Чому ми говоримо про те, що не можна запускати відразу громадський транспорт? Не стільки мене турбує проблема інфікування, скільки відкривається доступність і розпочинається внутрішня міграція населення. Замість того, щоб ізолюватися, люди, маючи транспорт, який буде вільно пересуватися, будуть навіть без нагальної потреби відвідувати певні місця", – сказав Ляшко.
На його думку, якщо транспорт запустити просто зараз, "на ті самі ринки для екскурсії поїдуть люди похилого віку".
"Ми це відмічали і знаємо, як це відбувається. Велика міграція призводить до того, що рушаться всі принципи карантину", – зазначив Ляшко.
Він підкреслив, що це стосується і міжобласних пасажирських перевезень, і внутрішньоміського сполучення.
"Що стосується внутрішньоміського сполучення... Зараз ми бачимо багато офісних приміщень, роботу яких не заборонено. Вони працюють дистанційно, проводять онлайн-наради. Як тільки відривається громадський транспорт, в офісні приміщення буде приїжджати більше працівників, онлайн-наради перейдуть в офлайн-наради, це призводить до збільшення контактів, зменшення соціальної дистанції, збільшення потенційної можливості інфікування", – пояснив заступник міністра.
Карантин в Україні запровадили 12 березня. Через поширення коронавірусної інфекції COVID-19 заборонили масові заходи, закрили торговельні центри, магазини (окрім продуктових та аптек), ресторани, кав'ярні, спортивні зали, салони краси, а також обмежили роботу транспорту. У Києві, Харкові та Дніпрі 17 березня закрили метро. У багатьох містах громадським транспортом зараз можуть користуватися тільки медики, поліцейські, рятувальники та співробітники підприємств критичної інфраструктури.
5 травня прем'єр Денис Шмигаль заявив, що метро в Україні відкриватимуть у два етапи, але найближчим часом воно не запрацює.
Обмежувальні заходи діятимуть щонайменше до 22 травня, проте з 11 травня в Україні розпочався перший етап послаблення карантину (загалом їх п'ять). Громадяни тепер можуть відвідувати парки та сквери. Окрім того, дозволили відкрити магазини, які торгують непродовольчими товарами, салони краси та нотаріальні контори.
Прем'єр говорив, що після пом'якшення карантину кількість одиниць громадського транспорту в населених пунктах потрібно збільшувати, але враховувати водночас питання безпеки.
Згідно із запропонованим урядом планом виходу з карантину, міжміське транспортне сполучення в межах області планують дозволити на третьому етапі пом'якшення карантину (його запустять, якщо протягом 10 днів поспіль кількість видужалих від COVID-19 українців у два чи більше разів перевищуватиме кількість нових випадків захворювання, а лікарні будуть зайняті пацієнтами з коронавірусною інфекцією менше ніж на 10%). Увесь наземний громадськй транспорт і метро хочуть запустити на четвертому етапі, коли кількість нових випадків зараження щодня протягом 10 днів не перевищуватиме п'яти на область. Прем'єр не відкидав, що другий, третій і четвертий етапи виходу з карантину можуть розпочати одночасно.
Станом на 11 травня коронавірус підтверджено у 15 648 українців, із них 408 померли, а 3288 одужали.