Порошенко: Рішенням Ради нацбезпеки РФ було чітко визначено, що Московський патріархат – це російська церква в Україні
Як частина кремлівської влади і ФСБ, Російська православна церква не могла не ухвалити рішення про припинення євхаристійного спілкування із Константинопольським патріархатом через українську автокефалію, повідомив президент України Петро Порошенко.
Після рішення Синоду Вселенського патріархату Рада національної безпеки РФ визнала, що Українська православна церква Московського патріархату є російською церквою в Україні. Про це в інтерв'ю на телеканалі ZIK заявив президент України Петро Порошенко.
"Реакція Москви з'явилася у вигляді проведення Ради національної безпеки РФ. Там чітко була висловлена стурбованість ситуацією з Російською православною церквою в Україні. Вони вже не ховалися, і рішенням Ради нацбезпеки Росії було чітко визначено, що Московський патріархат – це російська церква в Україні. Звичайно, РПЦ на своєму синоді в Мінську, як частина кремлівської влади і ФСБ, не могла не прийняти рішення про припинення євхаристійного спілкування", – підкреслив Порошенко.
За його словами, дії РПЦ є політикою ізоляції і розколу. Президент висловив жаль, що представники УПЦ на синоді в Мінську "не знайшли мужності" проголосувати проти рішення, запропонованого РПЦ.
"14 жовтня ми бачили подячну молитву на Софійській площі в Києві, коли більше 30 тис. вірян прийшли помолитися за автокефалію. Я був дуже вдячний, що у Львові 14 жовтня у День захисників України була величезна кількість людей, які віддавали шану і повагу нашим захисникам та вітали надання автокефалії. Я тішуся, що процес надання автокефалії єднає країну, і я молюся, щоб цей процес був завершений, тому що держава і президент свою справу зробили, і зараз уже справа церковних ієрархів – підготувати собор та прийняти відповідне рішення", – додав український президент.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня скасував рішення 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату, а також оголосив, що розпочинає процес надання автокефалії українській церкві. Найближчим часом відбудеться об'єднавчий собор українських православних церков – Київського патріархату, Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви, на якому буде обрано предстоятеля єдиної помісної церкви. Саме він має одержати томос про автокефалію УПЦ. В УПЦ КП очікують, що це відбудеться у листопаді.
Патріарх Філарет уважає, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод РПЦ ухвалив рішення про повне розірвання євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. У засіданні брало участь двоє представників УПЦ МП – митрополит Київський і всієї України Онуфрій та митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука.
Під євхаристійним спілкуванням у православ'ї мають на увазі принцип єдності між автокефальними православними церквами у Вселенській православній церкві. Розірвання означає неможливість спільного служіння та участі в таїнствах для священиків і мирян Російської православної церкви та Вселенського патріархату.