"Здорова українська людина не дає інтерв'ю каналу "Россия 24". У ПЦУ прокоментували інтерв'ю Філарета російському каналу
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет дав інтерв'ю телеканалу "Россия 24", у якому вкотре розкритикував отримання Україною томосу і діяльність ПЦУ. Прессекретар ПЦУ, архієпископ Євстратій (Зоря) заявив, що він нездоровий, а хвороба зробила його фактичним союзником Москви у боротьбі проти томосу.
6 липня на каналі "Россия 24" вийшло інтерв'ю почесного патріарха Православної церкви України (ПЦУ) Філарета російській журналістці Анні Афанасьєвій "Нічого святого", у якому Філарет вкотре розкритикував отримання Україною томосу про автокефалію та дії ПЦУ.
Почесний патріарх стверджував, що в томосі, який отримала Україна, було написано "не те, чого очікували". Відповідаючи на запитання Афанасьєвої, він сказав, що його обдурили – "і президент [Петро Порошенко], і [предстоятель ПЦУ] митрополит Епіфаній".
Філарет нездоровий, а хвороба зробила його фактичним союзником Москви у боротьбі проти томосу, заявив у Facebook прессекретар ПЦУ, архієпископ Євстратій (Зоря), коментуючи цей сюжет.
"Хвороба змінила його невпізнанно. Зовні нібито все залишилося звичним. Але я не можу собі навіть уявити, щоб наш патріарх давав інтерв'ю кремлівським пропагандистам, знаючи, для чого воно їм потрібне – щоб далі руйнувати Україну... Здорова українська людина не дає інтерв'ю каналу "Россия 24", – написав він.
Архієпископ цитує Афанасьєву, яка сказала, що знімальна група "России 24" стала першою серед російських журналістів, із ким погодився зустрітися "розкольник". Вона заявила, що тези Філарета "практично дослівно повторюють усе те, про що представники Російської православної церкви говорили ще на початку релігійно-політичного проєкту "Томос".
Євстратій назвав цей сюжет черговим "пробиттям дна". За словами архієпископа, Москва, користуючись хворобою Філарета, "принижує і нищить його, а він цього вже не здатен зрозуміти".
"Молімося за здоров'я патріарха Філарета – тілесне й духовне. Бо неможливе для людей – можливе для Бога", – підсумував він.
24 червня Синод ПЦУ позбавив Філарета права керувати Київською єпархією, але залишив його у складі єпископату й не відлучив від служіння.
Цьому передував публічний конфлікт між Філаретом і новоствореною православною церквою. У травні Філарет заявив, що він відмовляється визнавати результати об'єднавчого собору, що відбувся 15 грудня 2018 року, на якому через злиття Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили нову церкву – ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що він керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив почесний патріарх.
Філарет і далі наполягає, що УПЦ КП, яку він очолював до собору, не саморозпустилася, а досі діє, і що нова церква занадто залежна від Вселенського патріархату.
У ПЦУ повідомили, що намагалися домовитися з Філаретом, але, як заявив наприкінці травня Епіфаній, архієреям не вдалося переконати почесного патріарха в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".
20 червня Філарет провів у Володимирському соборі збори частини ієрархів, які назвав "помісним собором". Його відвідали всього два єпископи з Росії та приблизно 10 священників, зазначає "ВBC News Україна". На зборах ухвалили постанову про відновлення УПЦ КП і відмовилися приймати томос. У ПЦУ назвали ці рішення "нікчемними в юридичному й канонічному значенні цього терміна", а також заборонили проводити служіння двом священикам, які були на зустрічі.