Апеляція ВАКС скасувала попереднє рішення та призначила ексголові "Нафтогазу" Коболєву заставу у розмірі 229 млн грн

Суд зобов'язав Коболєва не виїжджати з країни
Фото: Andriy Kobolyev / Facebook

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду відпустила під заставу колишнього голову правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, підозрюваного у незаконному отриманні премії у розмірі 229 млн грн. Про це 1 березня пише "Слово і діло".

Суд визначив заставу у такому самому розмірі – 229 млн грн. Також на Коболєва покладено зобов'язання прибувати до суду за першим викликом, не виїжджати з України та здати закордонний паспорт, повідомляти про переміщення всередині країни і не спілкуватися зі свідками у справі.

"Апеляційні скарги прокурорів Спеціальної антикорупційної прокуратури задовольнити частково. Рішення Вищого антикорупційного суду від 23 січня 2023 року – скасувати, ухвалити нове рішення, яким клопотання детектива Національного антикорупційного бюро, погоджене прокурором САП, задовольнити частково. Застосувати до підозрюваного Андрія Коболєва запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання", – цитує слова керівного судді "Слово і діло".

19 січня 2023 року Коболєва повідомили про підозру через виписану премію. Слідство вважає, що він незаконно забезпечив собі виплату премій на понад 229 млн грн. Підозру висунули за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна чи заволодіння ним через зловживання службовим становищем).

31 січня ВАКС визнав необґрунтованою висунуту Коболєву підозру. За словами адвокатів, суддя визнав недоведеними усі твердження прокурора. Зокрема, у рішенні ВАКС наголошують, що наглядова рада "Нафтогазу" свідомо ухвалила рішення про преміювання, до того ж встановлення розміру винагороди – виняткова компетенція наглядової ради і у Коболєва не було повноважень, що дають можливість впливати на нього.

САП опротестував це рішення в Апеляційній палаті ВАКС.

Контекст:

Улітку 2018 року наглядова рада "Нафтогазу" ухвалила рішення виплатити 41 співробітнику компанії премії на загальну суму понад $46 млн за те, що Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу України" до російського "Газпрому" щодо недостатніх обсягів транзиту.

Тодішній прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що стурбований таким розміром премій, і написав лист-звернення до наглядової ради НАК. Йому відповіли, що не мають наміру переглядати своє рішення. Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження за фактом виплати премій керівництву НАК "Нафтогаз України". Після скандалу Кабінет Міністрів України заборонив виплати бонусів і винагород менеджерам державних компаній.

Усього за перемогу над "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі Коболєву виплатили премію у розмірі 599,6 млн грн, повідомив "Нафтогаз". У 2018 році він отримав першу частину премії у розмірі 261 млн грн, другу частину премії йому виплатили у 2021 році після звільнення з компанії. В інтерв'ю "Forbes Україна" у 2022 році Коболєв сказав, що отримав не всю компенсацію.