"Був у полоні, тому знаю, що таке пекло". У Києві на Великдень відбулася акція на підтримку військовополонених
5 травня, у Великдень, біля Національного комплексу "Експоцентр України" в Києві відбулася акція підтримки військовополонених "Не мовчи! Полон вбиває!". Про це повідомляє "Суспільне".
Участь в акції взяли й українські військовослужбовці, які захищали, зокрема, Маріуполь Донецької області, і родичі (зокрема діти) захисників України, які перебувають у російському полоні вже два роки. Ідеться передусім про військових підрозділу Нацгвардії "Азов", яких разом з іншими захисниками Маріуполя вивели із заводу "Азовсталь" у травні 2022 року і передали російським окупантам.
На плакатах учасників акції було написано: "Я був у полоні, тому я знаю, що таке пекло", "Тут – весна, в полоні – пекло", "В полоні немає свят", "Не мовчіть, поверніть! Free Azov", "Free Azov. Будь їхнім голосом".
Контекст:
Україна і країна-агресор Росія періодично обмінюються військовополоненими.
На початку грудня 2023 року в інтерв'ю Associated Press президент України Володимир Зеленський заявляв, що проводять і непублічні обміни, зокрема "прямо на полі бою".
3 січня 2024 року відбувся найбільший із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну обмін військовополоненими, звільнили 230 українців і українок. 48 військових, яких повернули в Україну, вважали зниклими безвісти. У міноборони країни-агресора Росії стверджують, що їм повернули під час обміну 248 військових. Посередником були Об'єднані Арабські Емірати.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що загалом із російського полону вдалося повернути 3135 українців, із них 147 – цивільні заручники. Водночас, за неофіційними даними, російські окупанти досі утримують приблизно 28 тис. цивільних українців.