Данілов розповів, що буде з ченцями УПЦ МП, якщо вони не виїдуть із Києво-Печерської лаври
Стосовно ченців Української православної церкви Московського патріархату, які відмовляються виселятися з Києво-Печерської лаври, не застосовуватимуть фізичної сили. Про це в опублікованому 17 березня інтерв'ю "Радіо Свобода" заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
"Те, що стосується церкви, – це стара історія. Звичайно, не буде ніякого застосування фізичної сили, насильства. Ми не Російська Федерація. Але ми точно будемо виконувати те, що належить нам, з урахуванням тих нормативно-правових актів, які є на нашій території", – наголосив Данілов.
Він зазначив, що Українська держава не виступає проти церкви.
"Інша справа, що цим користуються представники 5-го й 1-го управлінь ФСБ РФ, які є безпосередньо в певній кількості в цьому середовищі... Ми ж не проти церкви. Ми не проти тих людей, які мають стосунок до тих чи інших релігійних процесів. Але ми проти впливу на державу цих речей. Ви не маєте права державі диктувати, ви не маєте державу тримати в заручниках", – сказав секретар РНБО.
Контекст:
Лавра належить державі, відповідає за об'єкт Міністерство культури та інформаційної політики України. 79 споруд Києво-Печерської лаври із 2013 року були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП за розпорядженням Кабміну.
УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), яка офіційно має статус "самоврядної церкви із правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав повномасштабне вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
У листі-попередженні до монастиря, опублікованому 10 березня 2023 року на сайті Лаври, керівництво заповідника повідомило, що із 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але термін договір про їх оренду сплив 31 грудня 2022 року, і його не продовжували. Ці два храми із 5 січня повернули в управління держави.
У відповідь пресслужба УПЦ МП назвала надіслане заповідником попередження "черговим ультиматумом". "Єдиною підставою для відселення монахів із православної святині є лише забаганка чиновників із Мінкульту, так само як це було й за радянської влади у 60-х роках минулого століття", – ідеться в заяві УПЦ МП.
Митрополит Павло 13 березня заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври.