ДБР обіцяє найближчим часом дати результати у кримінальних провадженнях проти суддів КСУ

ДБР оголосило підозру голові КСУ Олександрові Тупицькому у грудні минулого року
Фото: Конституційний Суд України - офіційна сторінка / Facebook
Т.в.о. директора Державного бюро розслідувань України Олексій Сухачов сказав, що на сьогодні його відомство повідомило про підозру лише одного суддю Конституційного Суду України.

Державне бюро розслідувань України (ДБР) найближчим часом надасть результат за кількома кримінальними провадженнями щодо суддів Конституційного Суду України. Про це повідомив т.в.о. директора Державного бюро розслідувань України (ДБР) Олексій Сухачов 3 березня під час звіту у Верховній Раді про роботу відомства за 2020 рік, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"У ДБР проводиться досудове розслідування в межах окремих кримінальних проваджень щодо суддів Конституційного Суду України. Станом на сьогодні повідомлено про підозру лише одного з них, триває низка експертиз", – сказав Сухачов.

За результатами проведення всіх необхідних слідчих дій буде ухвалено остаточне рішення в цих справах, підкреслив він.

ДБР оголосило у грудні минулого року підозру голові Конституційного Суду Олександрові Тупицькому за ч. 2 ст. 384, ст. 386 Кримінального кодексу України (завідомо неправдиві свідчення, з'єднані зі штучним створенням доказів захисту, підкуп свідка з метою відмови від давання свідчень). У Держбюро розслідувань говорили, що Тупицький після повідомлення про підозру імітував його невручення і ненабуття статусу підозрюваного.

28 грудня 2020 року він мав з'явитися в Офіс генпрокурора України для вручення підозри. Як розповіли в Офісі генпрокурора, Тупицький повідомив, що не може прибути за сімейними обставинами, але не надав документів про поважність причин неявки.

ДБР також підозрює Тупицького в самовільному зайнятті земельної ділянки та державній зраді.

29 грудня президент України Володимир Зеленський підписав указ про усунення Тупицького з посади судді КС строком на два місяці, наприкінці лютого цей термін було продовжено ще на місяць.

30 грудня КСУ опублікував заяву, у якій підкреслив, що не буде усувати Тупицького з посади, попри указ Зеленського. У КСУ заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки вона не дає президенту права усувати суддів КСУ. До того ж Конституція взагалі не передбачає можливості усунення судді КСУ від посади, вважають у суді.

Представник президента в КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачено Кримінальним процесуальним кодексом.

У КСУ 19 січня 2021 року сторони заявили, що співробітники Управління держохорони не пускають Тупицького в будівлю суду. У КСУ зауважували, що хоч його й усунено від посади судді Конституційного Суду, але він має керувати судом. Тупицький звернувся зі скаргою до генпрокурорки України Ірині Венедіктової, оскільки "йому ні фактично, ні юридично не повідомляли про підозру у кримінальних правопорушеннях". 20 січня Тупицького знову не пустили на роботу. За його словами, його не звільнено з посади офіційно і, якщо він не прийде на роботу, йому зарахують прогул. Він звернувся до Окружного адміністративного суду Києва.

Зараз Тупицький працює дистанційно.

1 лютого у Верховний Суд надійшов позов Тупицького до Зеленського, Тупицький оскаржував своє звільнення з посади. 3 лютого Верховний Суд відмовив у відкритті провадження. У суді зазначили, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, які належать до юрисдикції КСУ.

26 лютого Зеленський своїм указом усунув Тупицького з посади строком на один місяць, починаючи з 28 лютого.