Кримськотатарська мова з'явилася в Google-перекладачі – МЗС України
Google-перекладач додав до списку доступних користувачам мов кримськотатарську. Про це 29 червня повідомило Міністерство закордонних справ України в соцмережі X.
"Дякуємо Google за цю важливу ініціативу, яка демонструє, що багата мовна та культурна спадщина корінних народів України є цінною для світової спільноти", – ідеться в повідомленні.
Як зазначили в Google 27 червня, кримськотатарська належить до мов, які потребують додаткового захисту за класифікацією ЮНЕСКО.
Компанія тоді анонсувала додавання в перекладач 110 нових мов, "що є найбільшим розширенням за всю історію".
"Сьогодні ми використовуємо штучний інтелект, щоб розширити різноманітність мов, які ми підтримуємо", – ішлося в повідомленні.
Зокрема, у Google-перекладач вирішили додати афар – тональну мову, якою розмовляють у Джибуті, Еритреї й Ефіопії; нко – стандартизовану форму західноафриканських мов мандінка; панджабі – найпоширенішу мову в Пакистані; а також креольську мову міжнаціонального спілкування Папуа – Нової Гвінеї – ток-пісін.
Контекст:
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
У квітні 2021 року Кабінет Міністрів затвердив концепцію розвитку кримськотатарської мови на найближчі 10 років. Документ передбачає створення умов для ревіталізації мови, яка, згідно із класифікацією ЮНЕСКО, опинилася під критичною загрозою.
У вересні 2021 року Кабмін України затвердив абетку кримськотатарської мови на основі латиниці.
У серпні 2022 року в Мінреінтеграції анонсували створення Національного корпусу кримськотатарської мови.
У січні 2023 року Кабмін України створив Нацкомісію з питань кримськотатарської мови.