Мовний омбудсмен України не наклав жодного штрафу у 2021 році
"Повідомляємо, що протягом 2021 року штрафи на суб'єктів господарювання відповідно до закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" уповноваженим із захисту державної мови не накладалися", – ідеться у відповіді на запит.
В офісі мовного омбудсмена зазначили, що за цей період ухвалили 27 попереджень суб'єктам господарювання.
"Фокус" наголошує, що штраф на суму до 6,8 тис. грн загрожує лише тим, хто протягом року двічі порушить законодавство про мову.
За даними мовного омбудсмена, усього за 2021 рік надійшло 3574 скарги від громадян. Найбільше звернень стосувалося діяльності інтернет-магазинів та вебсайтів (1044), а також сфери обслуговування (858).
Контекст:
У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.
16 липня 2021 року стартував черговий етап втілення закону. Із цього дня всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні заходи мають проводити державною мовою. Державною мовою також мають виготовляти оголошення, афіші, постери, вхідні квитки, буклети та інші матеріали про культурні та видовищні заходи.
Конституційний Суд України 14 липня 2021 року у своєму рішенні зазначив, що будь-які замахи на юридичний статус української мови як державної на території України є неприпустимими, оскільки порушують конституційний устрій держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України. Окрім того, "застосування української мови має відповідати стандартам державної мови, а порушення стандартів та порядку застосування української мови є неприпустимим", зазначив Кремінь.
Кремінь став мовним омбудсменом у липні 2020 року.