Польскі ЗМІ опублікували відео, яке підтверджує смертельне побиття українця поліцейськими у Вроцлаві

У Польщі опублікували запис поводження поліцейських з українцем
Фото: EPA (ілюстративне)

Польське видання Onet опублікувало 4 жовтня відео з камер спостереження витверезника у Вроцлаві, де 2021 року помер 25-річний українець Дмитро Нікіфоренко.

"За два роки по смерті Дмитра Нікіфоренка ми вперше демонструємо кадри відеоспостереження з витверезника, на яких зафіксовано, як поводилися з українцем", – ідеться в публікації.

Видання пише, що українець прибув до Польщі з Немирова Вінницької області й працював там на будівництві. У день смерті він разом із колегами влаштував вечірку, де випив забагато алкоголю. За дві години троє українців забрали п'яного Дмитра й сіли разом із ним в автобус. На відео з камер видно, що він помітно хитався й важко зберігав рівновагу.

В автобусі друзі посадили його в останній ряд і сіли навпроти, проте вийшли раніше за нього, і далі він їхав сам. В автобусі Нікіфоренко не поводився агресивно, зазначає видання: всупереч пізнішим заявам правоохоронців, він нікого не переслідував, не поводився гучно або непристойно. Якоїсь миті він просто заснув, говорять українці, які були з ним. Поліція заявила, що Нікіфоренко поводився агресивно й нібито якоїсь миті намагався завдати собі шкоди, ударившись головою об вікно. Моніторинг камер в автобусі не підтвердив версії поліції, пише видання.

У момент прибуття на кінцеву Нікіфоренко спав. Його спробувала розбудити пасажирка, але не змогла й повідомила про це водія. Вони вивели українця з автобуса, посадили на лаву й викликали поліцію. Поки чекали – швидку допомогу. Медики привели його до тями, зрозуміли, що він п'яний, і викликали поліцію, яка приїхала лише за дві години. За цей час він зателефонував своїй дівчині Сюзанні й повідомив, що випив із друзями, але вже йде додому. Журналісти наголошують, що в цей час він поводився не агресивно, а спокійно розмовляв.

Після цього Нікіфоренка забрала поліція. Троє поліцейських вимкнули бодикамери після прибуття на місце. Його привезли до витверезника, що зафіксувала вулична камера. Руки за спиною у кайданках.

Запис, зроблений відразу після цього, і покази поліції свідчать про те, що його оббризкали газом безпосередньо перед виходом із поліцейської машини, пише видання: на обличчі українця видно свіжі сліди, і він, не в змозі протерти очі, які печуть, штурхає ногами й кидається на сидіння в залі очікування.

На відео із самого витверезника Нікіфоренка силою заводять усередину, і після того, як він кілька разів намагається встати зі стільця, тягнуть у кімнату, де є ліжка з можливістю фіксації людини. Судячи з відео, українця вдарили рукою по обличчю, а потім притисли палицею до ліжка, щоб зафіксувати, ідеться у статті. Старший інспектор поліції у відставці, якому видання дало подивитися запис, сказав, що схоже, йому притискали шию й голову, а деякі рухи поліцейських схожі на удари коліном.

За якийсь час Нікіфоренко перестає рухатися, його розв'язують, кладуть на підлогу і звуть медиків, дії яких не дають результату. Його тіло лишають на підлозі.

За даними Onet, смерть Нікіфоренка намагалися замовчувати. Родичам повідомили, що він помер під час втручання поліції внаслідок зупинки серцебиття. Також у поліції припускали, що раніше він вживав наркотики. У тілі загиблого не знайшли наркотиків чи стимуляторів.

Контекст:

Нікіфоренко помер 30 липня 2021 року, але широкого розголосу його смерть набула лише 2 вересня, після публікації Gazeta Wyborcza, у якій ідеться, що українця того вечора затримали й доправили у витверезник і потім жорстоко побили правоохоронці.

Після публікації про загибель українця чотирьох поліцейських усунули від роботи, стосовно двох розпочали процедуру звільнення, повідомили в управлінні міської поліції Вроцлава. Там наполягали, що Нікіфоренко поводився агресивно, хоча матеріал Gazeta Wyborcza свідчив про інше.

Справу з Вроцлава передали прокуратурі Свидниці, щоб уникнути можливого звинувачення в упередженості. Там її розслідують як ненавмисне доведення до смерті, повідомив речник відомства Томаш Орепук. Він не відкинув, що після проведення експертиз кваліфікацію справи можуть змінити.

Польські ЗМІ назвали цей випадок "другою справою Ігоря Стахов'яка": у травні 2016 року в поліцейській дільниці Вроцлава помер 25-річний Стахов'як, якого перед цим катували правоохоронці, писав Onet. Чотирьох колишніх поліцейських тоді визнали винними в перевищенні повноважень, психічному й фізичному насильстві проти затриманого й засудили до позбавлення волі строком від двох до двох з половиною років.

Україна через загибель Нікіфоренка надіслала Польщі ноту.