"Це справжній морський вовк". Український криголам "Ноосфера" зробив першу зупинку на шляху до Антарктиди
Український криголам "Ноосфера" 12 лютого зробив першу зупинку на шляху до української антарктичної станції "Академік Вернадський". Про це повідомили у Facebook на сторінці Національного антарктичного наукового центру.
"Ноосфера" для заправки пальним зайшла до порту Лас-Пальмас на Канарських островах. З Одеси до Лас-Пальмасу криголам подолав 5335 км із середньою швидкістю 17 км/год.
"Враження від судна дуже позитивні. Воно – дуже стійкий морехід, ним легко керувати. Перевірив особисто у протоці Босфор, оскільки вів судно на ручному управлінні", – розповів капітан криголама Павло Панасюк.
У НАНЦ зазначили, що у Середземному морі "Ноосфера" пройшла через шторм, висота хвиль сягала п'яти-шести метрів, а швидкість зустрічного вітру – 33 м/с. Прохід через шторм назвали "маленькою репетицією перед штормами Антарктики".
"Судно стійко сприймало удари хвиль. Це справжній морський вовк, загартований за багато років у морі", – наголосив Панасюк.
Наступну зупинку "Ноосфера" планує у порту Пунта-Аренас у Чилі. На борт криголама має піднятися команда українських дослідників – група сезонної експедиції та зимівники 27-ї антарктичної експедиції.
"Ноосфера" 28 січня вирушила до своєї першої експедиції до Антарктиди. Екіпаж криголама складається з 26 осіб, це українці, а також троє іноземців – механіки з Литви та Великобританії, які працювали на судні, коли воно належало Сполученому Королівству.
Контекст:
19 серпня 2021 року Національний антарктичний науковий центр Міністерства освіти і науки України та британська установа "Дослідження та інновації" підписали акт про купівлю криголама James Clark Ross. Як розповідав директор НАНЦ Євген Дикий, Україна купила легендарне британське судно за $5 млн, хоча початкова ціна була майже $10 млн. Окремо уряд заплатив за доправлення та дообладнання криголама.
У НАНЦ тоді зазначали, що саме James Clark Ross 1996 року привіз першу українську антарктичну експедицію на тодішню британську станцію "Фарадей" – зараз українську "Академік Вернадський".
Криголам James Clark Ross був флагманом Британської антарктичної служби 30 років, його назвали іменем британського військового моряка, дослідника Антарктики адмірала Джеймса Кларка Росса.
30 серпня над James Clark Ross підняли український прапор. 5 жовтня криголам прибув до Одеси.
29 жовтня в Одесі під час урочистої церемонії куплене у Великобританії судно перейменували на "Ноосферу". Таку назву обрали, оскільки працюватиме з криголамом науковий персонал станції "Академік Вернадський", названої ім'ям українського вченого, одного з основних авторів філософської теорії ноосфери.
На церемонії був президент України Володимир Зеленський. Він тоді наголосив, що це вперше за історію незалежності України держава придбала науково-дослідне судно.
Перед експедицією "Ноосфера" пройшла техобслуговування на судноремонтному заводі у Чорноморську Одеської області. За оцінкою фахівців Морського технічного університету імені адмірала Макарова (Миколаїв), судно придатне для експлуатації ще не менше як 20 років із можливим продовженням строку експлуатації до 25–30 років із моменту придбання.