У ПФУ розповіли, коли українці почнуть отримувати "більш гідні" пенсії

За даними ПФУ, в Україні 10,7 млн пенсіонерів
Фото: depositphotos.com

Впровадження накопичувальної пенсійної системи дасть змогу українцям мати щонайменше два джерела пенсійного доходу, відповідно, розмір пенсій зросте. Про це директорка департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій і пільг Пенсійного фонду України Олена Охріменко розповіла в інтерв'ю "Апострофу", яке вийшло 3 травня.

Вона наголосила, що реформування пенсійної системи в Україні – один з аспектів євроінтеграційного руху країни.

"Обраний Україною вектор вступу до ЄС покликаний вирішити зокрема і питання гідного пенсійного забезпечення українців. Курс до ЄС – це курс на реформи, – сказала чиновниця. – Ідеться про реформування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яка передбачає, що додатково до двох рівнів пенсійної системи, які діють в Україні – солідарного і недержавного – має бути запроваджено обов'язковий накопичувальний рівень".

За словами Охріменко, у багатьох західних країнах діє багаторівнева модель пенсійного забезпечення.

"Солідарна система гарантує пенсіонерам певний базовий рівень виплат, натомість більшу частину пенсійного доходу люди отримують з накопичень до державних і недержавних пенсійних фондів. І саме завдяки такому підходу їм вдається забезпечувати нинішній рівень пенсійних виплат. Запровадження системи обов’язкових пенсійних накопичень дасть можливість українцям мати щонайменше два джерела пенсійного доходу – із солідарної системи і з накопичувальної, що дозволить отримувати більш гідні пенсії", – додала вона.

Контекст:

Згідно з даними ПФУ станом на 1 квітня, в Україні пенсії отримує 10,7 млн осіб.

2020 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль прогнозував, що до 2035 року пенсіонерів в Україні буде удвічі більше, ніж працездатного населення, і держава не зможе платити їм пенсії. За даними профільного комітету Ради станом на квітень 2023 року, третина українців – пенсіонери.

Міністр фінансів України Сергій Марченко говорив 2021-го, що солідарна і накопичувальна пенсійні системи мають діяти в Україні разом і на той момент тривало обговорення моделі запуску накопичувального рівня.

За кілька місяців до початку повномасштабної війни РФ проти України, у грудні 2021 року, голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомляв, що Верховна Рада 2022 року ухвалить пакет законопроєктів, що передбачають перехід на накопичувальну пенсійну систему. У листопаді 2022-го міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович сказала, що запровадження обов'язкового накопичувального рівня пенсійної системи планують після закінчення війни.

За словами Шмигаля, запровадження обов'язкового пенсійного накопичення один із пріоритетів уряду України 2023 року.

Жолнович прогнозує, що для запуску накопичувальної системи в Україні необхідно щонайменше рік. Імовірно, на початковому етапі роботи накопичувальної пенсійної системи в Україні обов'язкові внески сплачуватимуть роботодавці, самі працівники матимуть змогу робити це добровільно.